Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Potilaasta otettavien näytteiden oikeaoppinen käsittely leikkaus- ja anestesiaosastolla : Perehdytysvideomateriaalia perioperatiiviseen hoitotyöhön

Mattila, Lauri; Neffling, Mariia (2019)

 
Avaa tiedosto
Mattila_Lauri;Neffling_Mariia.pdf (648.6Kt)
Lataukset: 


Mattila, Lauri
Neffling, Mariia
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120324167
Tiivistelmä
Leikkaus- ja anestesiaosastolla otetaan potilaista paljon erilaisia näytteitä. Yleisimmin otettavat näytteet ovat bakteeri- ja sieninäyte, tuorenäyte, jääleike sekä sytologinen näyte. Oikean diagnoosin ja tuloksen varmistamiseksi tulee näytteitä käsitellä oikein ja turvallisesti. Näytteiden preanalyyttinen eli esianalyyttinen vaihe on kaikkein riskialttein. Työskennellessään leikkaus- ja anestesiaosastolla tulee sairaanhoitajan tietää, miten näytteitä käsitellään turvallisesti ja oikein.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä kehitetään uutta vakioitua perehdytysmallia. Vakioidun perehdytysmallin tavoitteena on helpottaa ja nopeuttaa uusien työntekijöiden perehdytystä, sillä tällä hetkellä se on aikaa vievä prosessi. Opinnäytetyö on tehty yhteistyössä Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kanssa. Opinnäytetyö on tehty toiminnallisena opinnäytetyönä.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä videomateriaalia opetuskäyttöön Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirille. Tavoitteena on, että tehtyjä videoita voidaan hyödyntää uusien työntekijöiden sekä opiskelijoiden perehdytyksen tukena. Videoista on pyritty tekemään audiovisuaalisesti miellyttäviä sekä helppolukuisia. Videoissa on sekä puhetta, että tekstiä.
Opinnäytetyön valmistuttua Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirillä on käytössään neljä erilaista videota liittyen potilaasta otettavien näytteiden oikeaoppiseen käsittelyyn. Videot koostuvat yleisimmistä näytteistä, mitä potilaasta otetaan leikkaus- ja anestesiaosastolla. Videoilla kerrotaan, millaisiin purkkeihin eri näytteet tulee pakata sekä mitä suojavälineitä sairaanhoitajan tulee käyttää käsitellessään näytteitä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste