Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pelisovellus mobiililaitteelle React Native -sovelluskehyksellä

Palosaari, Mikko (2019)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö (657.6Kt)
Lataukset: 


Palosaari, Mikko
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120324214
Tiivistelmä
Toimeksiantajana toimi AXO-Service Oy (AXO), peliteknologiaa myyvä yritys. AXO:n perustaja, toimitusjohtaja ja pääomistaja on Atte Kananen Kuusamosta. Tässä opinnäytetyössä kuvataan ainutlaatuista Pikselipeli-teknologiaa, joka mahdollistaa informaation pelillistämisen. Pikselipeliteknologiaa kuvataan tässä opinnäytetyössä paljastamatta tarkempia ohjelmistollisia ja muita yksityiskohtia, siten että se kunnioittaa toimeksiantajan ja opinnäytetyöntekijän välistä sopimusta.

Opinnäytetyön tavoitteena on toteuttaa prototyyppinen mobiilisovellus perustuen AXO:n pikselipeliteknologiaan. Jossa pelaaja maalaa pikseleitä, joita sitten ohjelma laskee ja toteuttaa sen mukaista todennäköisyyslaskentaa. Mobiilisovelluksen tarkoitus oli laajentaa saatavuutta yrityksen jo aikaisemmin julkaistuille internettipeleille, toteuttamalla samantyylisen pikselipeliteknologiaan perustuvan pelin myös Android-laitteistolle.

Työssä hyödynnettiin tuotettavan mobiilisovelluksen tuotannon tukena Atelta / AXO:lta saatua taustatietoa, mm. jo olemassa olevilta AXO-games nettisivuilla toimivista pelisovelluksista, joissa tekstiä ja kuvaa voi pelata, sekä peliteknologiaan liittyvästä aineistosta ja analyysistä.

Työn toteutus tapahtui React Native -sovelluskehyksellä ja siihen rakennetulla React Native Clientillä sekä Canvas-ominaisuuksilla, jotta pikseleitä pystyttiin käsittelemään samanlailla kuten HTML5 web-selaimessa. Piirto-ominaisuus eli pikseleiden maalaaminen toteutettiin alusta lähtien itse, koska monien lisäosien käyttö, joita React Native Cli käyttää, oli joko liian sekavaa käyttää halutulla tavalla, tai dokumentaatio oli liian puutteellista. Päätuloksena syntyi prototyyppinen mobiilisovellus/komponentti, jossa piirros on pelillistetty.

Koko sovelluksen teko yksin alusta loppuun oli haastavaa, siksi se myös oli todella hyvää harjoitusta tulevaisuutta varten. Ongelmia ilmeni paljonkin, mutta suurin haaste oli aikaraja, joka vääjäämättä rajoitti sitä, miten sovelluksen tulisi toimia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste