Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Sähköautojen latausjärjestelmän valinta saneerauskohteessa

Mikkonen, Rasmus (2019)

 
Avaa tiedosto
Sähköautojen latausjärjestelmän valinta saneerauskohteessa (1.465Mt)
Lataukset: 


Mikkonen, Rasmus
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120925413
Tiivistelmä
Insinöörityössä suunniteltiin saneerauskohteeseen sähköautojen latausjärjestelmä LVIS-saneerauksen lopussa. Latausjärjestelmän tuli käyttää kiinteistön tehokapasiteettia todellisen kulutuksen mukaan ja järjestelmän mitoituksen tuli olla skaalautuva vastaavien kohteiden suunnittelun helpottamiseksi. Latausjärjestelmän toteutukseen oli määritelty lataustavaksi tyyppi 2 ja budjetti, jonka puitteissa järjestelmä toteutettiin.

Kohteen sähkösuunnitelmaa käytettiin latausjärjestelmän suunnitteluun sekä toteutusvaihtoehtojen kartoitukseen ja sähkösuunnitelman laskennalliset arvot tarkistettiin työn ohella latausjärjestelmän oikein mitoituksen varmistamiseksi. Latausjärjestelmän toteutusvaihtoehtoja kartoitettiin latauspisteiden osalta sähkötukun laitevalikoimalla, jolle tehtiin hintavertailu laitetyyppien mukaan, ja asennusten osalta urakkalaskentaohjelmalla.

Laitekokoonpanoon liittyen yksittäisistä osista koottu kokonaisuus oli halvin, mutta ei esteettisin eikä käytännöllisin ratkaisu. Kohteeseen valittiin kahden latauspisteen latauslaite, johon oli integroitu lämmityspistorasiat, ja jonka latausteho oli 22 kW/latauspiste. Parhaiten käytettävissä olevaa tehokapasiteettia onnistuttiin hyödyntämään dynaamisella kuormanohjauksella, joka saatiin laitteeseen optiona. Syöttökeskukseen tuotiin pääkeskukseen lisätyltä lähdöltä voimakaapeli.

Integroitujen lataus- ja lämmityslaitteiden hinta saattaa mahdolliselle ostajalle olla iso kynnys, mutta yksittäisten latauspisteiden toteutuksen kulut ovat murto-osan isomman latausjärjestelmän latauspistekohtaisista kustannuksista. Latausjärjestelmän saa räätälöityä omiin tarpeisiin ja omalle budjetille sopivaksi laitevalikoiman ollessa jo huomattava ja kasvaessa jatkuvasti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste