Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietomallipohjaisen rakennushankkeen arkkitehtisuunnittelun vaiheet : Esitystarkkuus suunnitteluvaiheissa

Johansson, Toni (2019)

Avaa tiedosto
Johansson_Toni.pdf (2.975Mt)
Lataukset: 


Johansson, Toni
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019121827381
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää arkkitehtitoimisto PES arkkitehdit Oy:n laatujärjestelmää laatimalla ohjeistus tietomallintamiseen liittyvistä esitystarkkuuksista arkkitehdin näkökulmasta. Lisäksi tavoitteena oli laatia ohjeistus, miten nämä asiat esitetään yhtenäisesti käyttäen Revit-mallinnusohjelmaa.

Opinnäytetyössä tutkittiin tietomallinnusta arkkitehtisuunnittelun näkökulmasta. Arkkitehtimallin tietosisällön vaatimukset vaihtelevat hankekohtaisesti, mutta tietyt asiat toistuvat hankkeesta tai hankemuodosta riippumatta. Arkkitehdin tietomallin sisältöä ei ole kansallisella tasolla vielä määritelty tarkasti yleisissä tietomallivaatimuksissa (YTV2012). Tämän vuoksi tietomallien yleinen hyödynnettävyys rakentamiseen ja ylläpitoon liittyvissä tehtävissä on vähäistä. Tässä opinnäytetyössä vertailtiin tehtäväluetteloissa määriteltäviä arkkitehdin ja pääsuunnittelijan tehtäviä yleisiin tietomallivaatimuksiin (YTV2012) sekä voimaan astuneisiin rakennusvalvonnan asettamiin tietomallinnusvaatimuksiin.

Työn tuloksena saatiin ohjeistukset rakennusosien parametrien käytöstä Revit-mallinnusohjelmassa täydentämään olemassa olevaa laatujärjestelmää. Parametrit ja niihin liittyvät työtavat lisättiin toimiston Revit-aloituspohjaan tehostamaan arkkitehdin työskentelyä. Arkkitehdin tiedon välitykseen kehitettiin myös toimiston IFC export asetuksia laatimalla niihin liittyvät aputiedostot. Opinnäytetyössä laadittiin myös taulukko, jota hyödyntämällä voidaan jatkossa tutkia myös muiden suunnittelualojen tehtäviä. Muiden suunnittelualojen tehtäviä tutkimalla voidaan valmistella arkkitehdin suunnitteluohjelmaan parametrit erikoissuunnittelijoiden tarvitsemaa tietoa varten.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste