Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ohjevideo Kainuun ensihoitoon: Hamilton -T1 ventilaattorin toimintatestauksesta ja NIV- hoidon aloituksesta

Reinikka, Teija; Romppainen, Jonna (2019)

 
Avaa tiedosto
Reinikka_Teija_Romppainen_Jonna.pdf (3.202Mt)
Lataukset: 


Reinikka, Teija
Romppainen, Jonna
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202001221511
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa video, joka tukee Hamilton -T1 ventilaattorin käyttöä esitestauksen ja NIV-hoidon aloituksen osalta sekä mahdollistaa itseopiskelun näiltä osin. Videon tavoitteena on edistää Kainuun ensihoidon kaikkien työntekijöiden oppimista Hamilton -T1 ventilaattorin toimintatestauksesta ja NIV-hoidon aloituksesta. Oppimisen kautta ventilaattorin käyttö on potilasturvallisempaa.
Ensihoidosta Kainuussa vastaa Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä. Ensihoitopalvelun sisältö on määriteltävä siten, että palvelu on tehokasta ja tarkoituksenmukaista, sekä on otettu huomioon ensihoidon ruuhkatilanteet. Opinnäytetyömme tuloksena syntynyt tuote, Hamilton -T1 ventilaattorin esitestauksen ja NIV-hoidon aloituksen osalta, on yksi osa Kainuun ensihoidon laatukäsikirjaa, johon toimintamme pohjautuu. Tietoperusta on käyty läpi mm. terveydenhoitoalan oppikirjojen, terveysportin, käypä hoito -suosituksen ja Hamilton -T1 ventilaattorin käyttöoppaan mukaan. Siinä tuodaan esille akuutti hengitysvajaus, noninvasiivinen ventilaatio ja Hamilton -T1 ventilaattorilla aloitettu NIV -hoito.
Opinnäytetyöprosessi sai alkunsa syksyllä 2018 suunnitelmalla, josta se eteni syksyllä 2019 tehtyyn kuvakäsikirjoitukseen sekä videoiden tekoon. Videot kuvasimme Kainuun ensihoitokeskuksella. Projektin tuloksena syntyi kaksi n. kolmen minuutin mittaista videota Hamilton T1 -ventilaattorin toimintatestauksesta sekä NIV -hoidon aloituksesta, jotka luovutimme Kainuun Medieco –elearn oppimisympäristöön ensihoidon työntekijöiden katsottaviksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste