Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

SELÄTIN SEN YKSI-NOLLA : Kivunhallintamenetelmä osaksi Kelan kuntoutustoimintaa

Tauriainen, Riitta (2011)

 
Avaa tiedosto
tauriainen_riitta.pdf.pdf (1.757Mt)
Lataukset: 


Tauriainen, Riitta
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105127658
Tiivistelmä
Tekijä: Riitta Tauriainen
Opinnäytetyön nimi: Selätin sen yksi-nolla Kivunhallintamenetelmä osaksi Kelan kuntoutustoimintaa
Sivuja +liitteitä: 108+10
Opinnäytetyön kuvaus: Kehittämishankkeeni on tarkoitettu kehittämisehdotukseksi Kelan kuntoutustoimintaan. Tavoitteena on, että Kelaan jalkautetaan uusi varhaiskuntoutusmalli, jolla voidaan saada pitkäaikaisesta kivusta kärsivän ihmisen toimintakykyä tuettua, niin että paluu työelämään mahdollistuu tai henkilö tarvittaessa pääsee nopeammin tarvittaviin hoitoihin tai laajempialaiseen kuntoutukseen. Kehittämishankkeessani haetaan perusteluja tällaisen toiminnan tarpeellisuudelle asiantuntija-artikkeleista.
Teoreettinen ja käsitteellinen esittely: Olen pyytänyt yksilöidysti eri alojen ammattilaisilta artikkeleita liittyen edellä mainittuihin teemoihin lisäksi olen teemahaastattellut yhtä asiantuntijaa. Artikkelit käsittelevät pitkäaikaista kipua ja sen hoitoa Gunilla Brattbergin luomaa Kipumestari vertaistukitoimintaa. Lisäksi artikkeleissa arvioidaan kuntoutuksen oikea-aikaisuutta, julkista terveydenhuoltoa ja työterveyshuoltoa, hoidon toteutumista ja vaikutusta kipupotilaan selviytymisprosessiin.
Metodologinen esittely: Kehittämishankkeeni on välillisesti osallistava laadullinen tutkimus. Laadullisen tutkimuksen keinoilla voin tarkastella laaja-alaisesti kivunhallintaprosessia ja sen vaikutuksia. Tutkimusotteeni on ollut autoetnografinen pohjautuen omaan pitkäaikaiseen kokemukseen kivusta. Olen analysoinut autoetnografisen ja professionaalisen aineiston meta-analyyttisellä sisällönanalyysillä.
Keskeiset tutkimustulokset: Viranomaisten yhteistyötä tulee lisätä toimittaessa kipupotilaiden kanssa. Hoito- ja kuntoutusketju olisi yhdistettävä. Varhaiskuntoutustoimintaa tulee kehittää kuntoutuksen oikea-aikaisuuden ja vaikuttavuuden lisäämiseksi.
Johtopäätökset: Kehittämisehdotus on tarpeellista toteuttaa Kelassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste