Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mahdollisuuksien virtuaalitiimi : Tutkimus virtuaalitiimitoiminnasta Kelassa

Iisakka, Rauni (2011)

 
Avaa tiedosto
Iisakka_Rauni.pdf (825.1Kt)
Lataukset: 


Iisakka, Rauni
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105127682
Tiivistelmä
Kehittämishanke on tapaustutkimus virtuaalitiimin toiminnasta Kelassa. Työelämälähtöisen tutkimuksen tavoitteena on selvittää virtuaalitiimin toimintaa sekä toimihenkilön että työjohdon näkökulmista. Mitä virtuaalitiimitoiminta on nyt, mitä se on tulevaisuudessa sekä miten sitä voidaan kehittää?

Hankkeen teoreettinen osuus käsittää yhteiskunnan kehitystä maatalousyhteiskunnasta tietoyhteiskuntaan, sosiaaliturvatyötä osana yhteiskunnan palveluja sekä Kelan roolia sosiaaliturvan tuottajana. Lisäksi selvitetään virtuaalitiimitoimintaa käsitteenä.

Kehittämishanke on kvalitatiivinen eli laadullinen tutkimus. Tutkimusaineisto hankkeeseen kerättiin Webropol sähköpostikyselynä. Kysely lähetettiin Kelan neljän vakuutuspiirin toimihenkilöille syyskuussa 2010. Lisäksi tehtiin teemahaastattelu Oulun vakuutuspiirin johtajille toukokuussa 2010. Tulosten analysoinnissa käytettiin vastakohtien timanttia.

Virtuaalitiimitoiminta mahdollistaa toimihenkilön työskentelyn kotitoimistossa. Tiimeissä korostuu vahva asiantuntijuus. Toimihenkilö käsittelee pääasiassa yhdestä kahteen etuutta. Tekniikan kehittyminen ja toimivat yhteydet tukevat virtuaalitiimitoimintaa työskentelymuotona.

Vastausprosentista (26,4 %) johtuen, tutkimuksen tuloksia ei voida yleistää. Tutkimus kuitenkin osoittaa, että virtuaalitiimitoiminta on toimiva ja hyvä työskentelymuoto Kelassa niin toimihenkilöiden kuin työnjohdonkin näkökulmista. Uuden vakuutuspiirin yhdistyminen näkyy vastauksissa epävarmuutena.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste