Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Metropolian Leiritien yksikön kemiantekniikan laboratorioiden syttymislähteiden riskin arviointi

Jukonen, Joni (2011)

 
Avaa tiedosto
Jukonen_Joni.pdf (1.013Mt)
Lataukset: 


Jukonen, Joni
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011060611053
Tiivistelmä
Tämän insinöörityön tavoitteena oli tehdä Metropolia Ammattikorkeakoulun Leiritien yksikön kemiantekniikan laboratoriotiloihin ATEX-tilaluokitus ja riskin arviointi. Kemiantekniikan laboratorioissa olevissa painereaktorissa ja Fischer-Tropsch-laitteistossa käytetään herkästi syttyvää vetykaasua, ja sitä varten laitteistot ja tilat tulee arvioida. Lisäksi Fischer-Tropsch-laitteiston reaktiokaasu on synteesikaasu, joka on vetykaasun ja hiilimonoksidikaasun seos.

Arviointi suoritettiin kolmen hengen ryhmässä. Arvioinnissa pohdittiin molempien laitteisto-jen osalta mahdollisia syttymislähteitä ja niihin varautumista. Riskin arvioinnista tehtiin taulukot molemmille laitteistoille, sekä ennakoitavissa oleville häiriötilanteille että ennakoimattomille häiriötilanteille. Taulukoissa esitetään syttymislähde, riskin numeraalinen arvo asteikolla 1-5 ja toimenpide-ehdotus.

Tilaluokitus suoritettiin palavien kaasujen takia, joten tällöin tilaluokitus tehtiin asteikolla 0-2, jossa 0 on tiukin tilaluokka. Tilaluokitus määrää tiloissa käytettävien laitteiden minimilai-teluokat.

Molemmat laitteistot ovat normaalisti toimiessaan turvallisia, mutta mahdollisissa häiriötilanteissa saattaa syntyä vaarallinen tilanne. Häiriötilanteiden todennäköisyyttä ja vakavuutta voidaan pienentää ennakkovalmisteluilla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste