Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Järjestelmä langattoman anturidatan keräämiseen XBee-moduuleilla

Palmu, Timo-Tapio (2011)

 
Avaa tiedosto
opinnaytetyo_timo_tapio_palmu.pdf (1.071Mt)
Lataukset: 


Palmu, Timo-Tapio
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011060711360
Tiivistelmä
Tässäinsinöörityössä on suunniteltu ja toteutettu järjestelmä langattoman anturitiedon ke­räämiseen ja tallentamiseen XBee-moduuleita hyväksikäyttäen. Prosessi toteutettiin erillisen anturikeskitinlaitteen avulla. Anturikeskitin sijoittuu järjestelmässä niiden XBee-mo­duulien, jotka lähettävät mittausdataa, ja palvelimen väliin.

XBee-moduuli käyttää hyväksi ZigBee-määritelmää, joka rakentuu IEEE 802.15.4 -standar­din siirtotien päälle. XBee sisältää ZigBee-määritelmän lisäksi käyttöliittymät UART-tiedon­siirtolinjalle, hallittavuuden AT-kommennoin ja itsenäisen analogisesta digitaaliseen -muun­noksen.

Suunnitelman lähtökohtana oli käyttää XBee-moduulin analogisesta digitaaliseen -muun­nosta ja moduulin sisäänrakennettua kehystä muunnoksen välittämiseen moduulien välillä. Sen jälkeen kyseinen data oli purettava, käsiteltävä ja välitettävä järjestelmän seuraavalle osalle, eli tallennusrakenteeseen. Tehtävää varten suunniteltiin anturikeskitin, joka kerää usealta XBee-moduulilta mittauksia, säilöö ne ja lähettää pyydettäessä Ethernet-verkon yli palvelimelle. Ethernet-verkon protokollaksi valittiin UDP/IP sen yksinkertaisuuden vuoksi, ja sen päälle määriteltiin oma protokolla mittaustietojen siirtämistä varten.

Anturikeskitin toteutettiin Atmega168-mikrokontrollerilla, johon liitettiin ENC28J60-verkko­piiri ja XBee-moduuli. Toteutusta varten piti myös kirjoittaa mikrokontrolleriohjelmisto, joka purkaa XBee-moduulin ADC-kehyksen, säilöö puretun kehyksen muistiin ja lähettää sen pyydettäessä palvelimelle. Lisäksi ohjelmiston täytyy keskustella yhteys palvelimelle.

Palvelinohjelmisto toteutettiin POSIX-yhteensopivassa ympäristössä. Sen tehtäväksi jäi keskustella yhteys anturikeskittimelle ja tallentaa tieto tietokantaan, joka tässä tapaukses­sa oli MySQL-tietokanta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste