Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Influenssan torjuminen asumisyksikössä : Influenssatartuntojen ehkäisemisen opas kodinomaiseen asumisyksikköön

Immonen, Iina; Väisänen, Elina (2020)

Avaa tiedosto
Opinnaytetyo.pdf (981.5Kt)
Lataukset: 


Immonen, Iina
Väisänen, Elina
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202005057379
Tiivistelmä
Influenssa on tavallista flunssaa rankempi äkillinen hengitystieinfektio, jonka aiheuttaa A- tai Binfluenssavirus. Influenssaepidemioita esiintyy joka talvi. Influenssa tarttuu erittäin herkästi ja influenssaepidemiat ovat pitkäaikaishoitolaitoksissa yleisiä ja usein luonteeltaan vakavia. Kaikille hoitohenkilökuntaan kuuluville ja laitoksen asukkaille tulee antaa influenssarokote. Pitkäaikaishoitolaitosten hoitohenkilökunnan hygieniaosaaminen on vaihtelevaa.

Opinnäytetyömme käsittelee influenssaa tartuntatautina, influenssatartuntojen ehkäisemistä ja pisaravarotoimien toteuttamista. Toiminnallisen opinnäytetyömme tuotoksena valmistui influenssatartuntojen ehkäisemisen opas ikääntyneiden kodinomaiseen asumisyksikköön Attendo Villa Lehtoon. Tarkoituksenamme oli lisätä Villa Lehdon henkilökunnan osaamista ja tietoa influenssan ehkäisemisen keinoista kodinomaisessa asumisyksikössä.

Oppaamme perustuu THL:n ja Keski-Pohjanmaan terveyspalvelukuntayhtymä Soiten voimassa oleviin ohjeisiin ja tartuntatautilakiin. Työmme pohjautuu näyttöön perustuvaan ja tutkittuun tietoon. Opas on toteutettu yhteistyöyrityksemme tarpeiden ja toiveiden mukaisesti.

Valmis opas esiteltiin Moodlen Collaboratessa. Valmis opas toimitettiin kuitenkin yhteistyöyrityksen käyttöön. Yhteistyöyrityksen henkilökunta antoi oppaasta palautetta Webropol-palautekyselyllä. Palautteen perusteella henkilökunta oli oppaaseemme tyytyväinen ja koki oppaamme sisällön vastaavan heidän tarpeitaan. Opas on hyödynnettävissä myös uusien työntekijöiden ja opiskelijoiden perehdyttämisessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste