Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Monitoimiyksiköt Keski-Suomessa

Vanhanen, Mikko (2020)

 
Avaa tiedosto
Vanhanen_Mikko.pdf (1.165Mt)
Lataukset: 


Vanhanen, Mikko
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202005128577
Tiivistelmä
Keski-Suomen pelastuslaitokselle on perustettu kolme monitoimiyksikköä. Yksiköt ovat sijoitettu Muuramen, Laukaan ja Karstulan paloasemille. Muuramen yksikkö aloitti toimintansa toukokuussa 2017, Laukaan ja Karstulan yksiköt aloittivat toimintansa tammikuussa 2019. Monitoimiyksiköt ovat hoitotason ensihoitoyksiköitä, jotka ovat varusteltu myös pelastustoimen kalustolla. Yksiköiden henkilöstö muodostuu palomiehistä ja ensihoitajista, joilla on lisäkoulutusta pelastustoimesta. Ensihoitajasta ja palomiehestä koostuva monitoimiyksikkö tuottaa ensihoito- ja pelastustoimenpalveluita harvaan asutulla alueella. Ensihoidon- ja pelastustoimentehtävät jakautuvat niin, että suurin osa tehtävistä on ensihoidon tehtäviä ja loput ovat pelastustoimen tehtäviä.
Kustannukset jaetaan ensihoidon ja pelastustoimen kesken siten, että ensihoito maksaa 80 % ja pelastustoimi 20 % kustannuksista. Kaluston osalta jako menee siten, että ensihoito maksaa oman kalustonsa ja pelastustoimi omansa. Yhden monitoimiyksikön vuosittaiset kustannukset ovat noin 750 000 €.
Opinnäytetyön tarkoitus oli selvittää monitoimiyksikön kustannuksia. Lisäksi selvitettävänä oli, miten monitoimiyksikön tehtävät jakautuvat ensihoito- ja pelastustehtäviin ja mitä osaamista vaaditaan henkilöstöltä, jotta monitoimiyksikössä voi työskennellä. Tavoitteena oli myös laatia seurantamalli yksikköjen pelastustoimen tehtävien vaikuttavuuden arvioinnin tueksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste