Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ekologinen neulemekko yhteistyössä Storytellerin kanssa

Salminen, Paju (2020)

 
Avaa tiedosto
oppari.docx1 23 (kopio).pdf (22.71Mt)
Lataukset: 


Salminen, Paju
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020051511646
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena on kartoittaa ekologista villaa. Ekologisuus on osana tuotteen tekoprosessia. Suunnittelutyön tarkoitus on toteuttaa ekologinen neulemekko, joka sopii arkikäyttöön. Suunnittelutyössä keskitytään erityisesti neuleen kuosin suunnitteluun.

Työ tehdään yhteistyössä kotimaisen yrityksen Storytellerin kanssa, jonka asiakaskunnalle tehdään asiakaskysely. Asiakaskysely tehdään määrällisellä tutkimuksella. Kyselyn on tarkoitus tuoda tutkimustuloksia, joita hyödynnetään opinnäytetyössä. Asiakaskysely mittaa asiakkaiden kulutustottumuksia keskittyen ekologisuuteen ja villavaatteisiin.

Asiakaskyselyn lisäksi kartoitetaan materiaaleja keskittyen villaan. Benchmarking kohdistuu kotimaisiin vaatteita valmistaviin yrityksiin. Tarkoitus on saada konkreettinen kuva neuleen tarjontaan ja miten neule näkyy kotimaisessa vaatebisneksessä. Erityisesti keskitytään ekologisesti valmistettuihin neulevaatteisiin.

Mekon tarkoitus on olla kestävä ja arkeen sopiva. Materiaalina villa on helppo, se on luonnollinen materiaali, ympäristöystävällinen ja ominaisuuksiltaan arkeen soveltuva. Villan ekologinen tuotanto on ajankohtaista. Kiertovilla ja ekologinen villa näkyvät jo osana tekstiilituotantoa ja tarjonta varmasti kasvaa tulevaisuudessa. Mekko valmistetaan lähituotantona Tuusulassa Kutomo Holopaisella ja materiaalit valinnoissa huomioidaan ympäristöystävällisyys.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste