Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Arvot ja yrityskulttuuri : Case: yritys X

Lehmusto, Linda (2020)

Avaa tiedosto
Lehmusto_Linda.pdf (913.0Kt)
Lataukset: 


Lehmusto, Linda
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020052613665
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, kuinka hyvin yritys X:n työntekijät tuntevat yrityksen arvot ja kokevatko he arvot merkityksellisiksi liiketoiminnan ja oman viihtymisen kannalta. Ennakko-oletuksena oli, ettei yritys X:n henkilökunta tiedä, saati muista arvoja. Lisäksi työssä selvitettiin, millainen yrityskulttuuri yritys X:ssä on. Työtä ei kuitenkaan tehty toimeksiantona yritykselle.

Opinnäytetyön viitekehyksenä oli arvot ja yrityskulttuuri. Viitekehys on teoreettinen pohja työssä toteutettavalle kyselytutkimukselle.

Työn tutkimusosassa toteutettiin puolistrukturoitu kysely kaikille yritys X:n Suomen sivuliikkeen työntekijöille. Kyselyssä oli yhteensä kolme osiota ja 12 kysymystä. Lisäksi työssä käytettiin referenssinä Patagoniaa, yhdysvaltalaista ulkoilu- ja retkeilyalan yritystä, joka on tunnettu arvoistaan sekä yhtenäisestä yrityskulttuurista.

Kyselyn vastaajaprosentti oli odotetulla tasolla, joten kysely oli suhteellisen luotettava ja johtopäätöksiä yrityksen arvoista ja yrityskulttuurista pystyttiin tekemään. Kyselystä nousi esiin tiettyjä ongelmia yrityksen arvoissa ja yrityskulttuurissa. Työn tarkoituksena ei ollut kuitenkaan tehdä kehitysehdotuksia yritykselle, joten ilmenevät kehityskohteet tyydyttiin ainoastaan toteamaan.

Opinnäytetyön tavoite saavutettiin hyvin. Ennakko-oletuksena oli, ettei työntekijät muista yritys X:n arvoja. Tämä hypoteesi on jossain määrin oikea, sillä 40 prosenttia kaikista vastaajista muisti arvot, mikä on suhteellisen suuri osuus vastaajista, mutta vain 15 prosenttia myyjistä muisti arvot oikein. Tästä voidaan päätellä, että yrityksen ylemmillä tasoilla arvot vielä muistetaan joten kuten, mutta ei enää myyjätasolla.

Opinnäytetyötä tehdessä löydettiin paljon uusia tutkimus- ja kehitysideoita yritys X:n toimintaan. Seuraava tutkimus voisi olla esimerkiksi kehitysehdotusten luominen ja tarkentaminen tässä työssä ilmenneiden ongelmien pohjalta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste