Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mönkijän rakennemuutokset

Kinnunen, Janne (2020)

Avaa tiedosto
Kinnunen_Janne.pdf (685.8Kt)
Lataukset: 


Kinnunen, Janne
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020052714276
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä käydään läpi mönkijöiden ajoneuvoluokat ja niiden sallitut rakennemuutokset Suomen lain alaisuudessa. Mönkijät ovat vielä suhteellisen uusia tulokkaita Suomen liikenteessä. Mönkijöiden sallituista rakennemuutoksista, varsinkin mönkijöistä, jotka on tyyppihyväksytty traktoreiksi, on hyvin vähän yksiselitteistä tietoa tarjolla. Tietoja sallituista muutoksista on kirjattu lähinnä lakiteksteissä ja asetuksissa, joita on hankala ymmärtää. Lakiteksteistä tieto on usein myös vaikeasti löydettävissä.

Opinnäytetyön tarkoituksena lisätä tietoisuutta selvittämällä mönkijöiden sallitut rakenne-, varustelu- ja käyttötarkoituksen muutokset. Lisäksi työssä selvitetään, mitkä vaatimukset koskevat omavalmisteista mönkijää, jotta sellaisen voi rekisteröidä Suomessa tieliikennekäyttöön.

Työssä selvisi, että omavalmisteisen mönkijän saaminen tieliikennekäyttöön vaatii koko ajoneuvon tyyppihyväksynnän. Rekisteröidylle tieliikennemönkijälle saa tehdä muutoksia runkoon, ohjaukseen, pyöriin, jarruihin, moottoriin ja kokonaismassaan. Tieliikennemönkijän on muutoksen jälkeen täytettävä liikenne- ja viestintäministeriön asetus L-luokan ajoneuvojen korjaamisesta ja rakenteen muuttamisesta. Traktorimönkijälle ei ole annettu asetusta sen rakenteen muuttamisesta. Traktorimönkijän käyttötarkoituksen saa muuttaa luvanvaraiseen tavaraliikennöintiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste