Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Perhelähtöinen varhaiserityiskasvatus osana lapsen kuntoutusta vanhempien kokemana

Pyhtinen, Sofia; Auvinen , Tiina; Kauppila , Anielka (2011)

 
Avaa tiedosto
oppari32.pdf (863.7Kt)
Lataukset: 


Pyhtinen, Sofia
Auvinen , Tiina
Kauppila , Anielka
Oulun seudun ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011111514592
Tiivistelmä
Tutkimuksemme tarkoituksena on kuvailla vanhempien kokemuksia perhelähtöisestä toiminnasta päivähoidon varhaiserityiskasvatuksessa, lisätä vanhempien kokemuksista syntyvää ymmärrystä ja vaikuttaa varhaiserityiskasvatuksen toimintakulttuuriin. Tutki-mustehtävänämme oli selvittää, millaisia kokemuksia vanhemmilla on perhelähtöisyyden toteutumisesta päivähoidon varhaiserityskasvatuksessa ja miten vanhemmat kehittäisivät perhelähtöisyyden toteutumista varhaiserityiskasvatuksessa. Viitekehyksessä perehdymme ekokulttuuriseen teoriaan, varhaiserityiskasvatukseen ja perhelähtöisyy-teen. Tutkimuksemme kuuluu Lapsen ja nuoren hyvän kuntoutuksen toteutuminen pal-velu-verkostossa 2007–2011 hankkeeseen. Tutkimuksemme tavoitteena on lisätä per-heiden ja asiantuntijoiden välistä tietoa varhaiserityiskasvatuksesta. Vanhempien koke-muksia perhelähtöisyyden toteutumisesta voidaan hyödyntää varhaiserityiskasvatuksen kehittämistyössä.

Tutkimuksemme on laadullinen tutkimus, jonka taustalla on fenomenologis-hermeneuttinen tieteenfilosofia. Keräsimme aineiston puolistrukturoiduilla teemahaas-tatteluilla. Tutkimukseen osallistui kolme Oulun seudun alueella asuvaa perhettä, jotka käyttävät varhaiserityiskasvatuspalvelua. Analysoimme aineiston teoriaohjaavalla sisäl-lönanalyysillä.

Tutkimuksessamme ilmeni, että vanhemmat olivat pääsääntöisesti tyytyväisiä perheläh-töiseen toimintatapaan. Vanhemmat kokivat, että päiväkodeilla on erilaisia toimintata-poja tiedon ja vastuun jakamisessa. Vanhemmat kokivat tarpeellisena riittävän resur-soinnin keskusteluun ja muuhun yhteydenpitoon päivähoidon kanssa. Vanhemmat koki-vat, että heidän mielipidettään ja asiantuntijuuttaan oli huomioitu ja kunnioitettu päivä-hoidossa. Vanhemmat olivat erityisen tyytyväisiä päivähoidon tapaan jakaa lapsen kun-toutusvastuuta ja tukea koko perheen hyvinvointia. Kehittämishaasteena on perhelähtöi-sen toiminnan ottaminen osaksi päiväkotien arkea. Jatkokehittämisideana on lisätä tietoa vanhempien kokemuksista työn kehittämiseksi. Lisäksi voisi tutkia vanhempien ja vanhempien kanssa työskentelevien työntekijöiden kokemuksia heidän keskinäisestä yhteistyöstään. Yhdistämällä samaan tutkimukseen vanhempien ja työntekijöiden näkö-kulman aiheesta saisi laajemman kokonaisuuden.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste