Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Palveluryhmäkohtainen kustannuslaskenta toimeksiantajalle

Lyytikäinen, Nelli (2020)

 
Avaa tiedosto
Lyytikainen_Nelli.pdf (715.5Kt)
Lataukset: 


Lyytikäinen, Nelli
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020113025124
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus oli selvittää toimeksiantajayrityksen palveluryhmäkohtaiset kustannukset yrityksen kahden pääpalveluryhmän osalta. Selvityksen kohteena olleet palveluryhmät olivat siivous- ja pesulapalvelut. Tavoitteena oli myös selvittää palveluryhmien keskituntihinnat ja laatia saatujen tulosten pohjalta kehitysehdotus toimeksiantajan kustannuslaskennan kehitykselle. Toimeksiantajana toimi pienyritys, jossa ei aktiivisesti harjoiteta kustannuslaskentaa.

Kaikki tehdyt laskelmat laadittiin käyttäen apuna Excel-työkalua ja perinteisen kustannuslaskennan menetelmiä. Laskelmiin tarvittavat tiedot ja materiaalit saatiin suoraan yrittäjältä ja kirjanpitäjältä. Palveluryhmäkohtainen kustannusten kohdistus suoritettiin kustannuspaikkalaskennan avulla ja keskituntihinnat selvitettiin suoritekohtaisen kustannuslaskennan jakolaskennalla. Kustannuspaikkalaskennassa käytettiin kolmea pääkustannuspaikkaa ja kohdistukset kustannuspaikoille tehtiin suoraan ilman apukustannuspaikkoja. Keskituntihinnat selvitettiin vain pesulan ja siivouksen kustannuspaikkojen osalta käyttäen apuna minimi- ja keskimääräiskalkyyleja. Kolmas kustannuspaikka sisälsi sekaisin jakamattomia ja muun liiketoiminnan kustannuksia, jotka jätettiin tarkoituksella laskelman ulkopuolelle. Kehitysehdotus laadittiin mukailemaan laskelmissa käytettyjä menetelmiä ja apuna käytettiin myös yrittäjältä saatuja tietoja liiketoiminnan muutoksista.

Työn tulokset olivat loogisia, mutta erot palveluryhmien välillä olivat odotettua suurempia. Pesulan kokonaiskustannukset muodostuivat huomattavasti siivousta korkeammiksi ja myös palveluryhmien kustannusrakenteissa oli merkittäviä eroja. Keskituntihintojen osalta ero korostui ja pesulan kustannus oli siivousta selvästi korkeampi. Vaikka osa kustannuksista jäi laskelmissa kohdistamatta, kävi tuloksista silti ilmi pesulan alhainen tulos ja korkea keskituntihinta. Toimeksiantaja voi hyödyntää tuloksia ja kehitysehdotuksia päätöksenteossaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste