Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pepper robotin kommunikointi chatbottien kanssa

Mertanen, Petrus (2020)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö (878.2Kt)
Lataukset: 


Mertanen, Petrus
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020121728962
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää pystyykö Savonian Pepper-robotin yhdistämään chatbottiin ilman päivitystä. Mikäli robotin yhdistäminen chatbottiin on mahdollista, parantaisiko se Pepperissä havaittuja kuulo-ongelmia, auttaisiko se myös kehittämään robotin keskustelun laatua ja saako Pepperin ja chatbotin keskustelusta irti raakadataa. Työn toimeksiantajana toimii Savonia-ammattikorkeakoulu, jonka HyvinRobo hankkeessa oltiin huomattu, ettei Pepperille pystytä rakentamaan syvällisiä keskusteluja.

Teoriaosuudessa selvitettiin mitä ovat robotit, tekoäly ja chatbotit. Tietoa selvitettäviin asioihin löytyi kirjoista, internetistä löytyvistä artikkeleista ja chatbotteihin liittyvien yritysten sivuilta. Työhön tarvittavia ohjeita löytyi myös sovellusten kehitysyhteistyöalustalta GitHubista.

Työosuudessa keskusteltiin muutaman suomenkielisten chatbottien kanssa, joiden avulla saatiin selville miten keskustelut niiden kanssa toimii. Pepperille rakennettiin keskustelu sen omassa Choregraphe-ohjelmointiympäristössä vertailuksi, miten erilainen se on chatbotteihin verrattuna. Robottia yritettiin yhdistää IBM-Watsonin chatbottiin ja Googlen pilvipohjaisen projektin Dialogflowhon rakennettuun chatbottiin.

Työssä saatiin tehtyä muutama chatbot- ja dialogi-ohjelma. Chatbot-ohjelmissa ilmeni ongelmia, joita ei saatu korjattua. Dialogi-ohjelmat toimivat hyvin Pepperin kanssa ja Pepperiltä voi etsiä tietoa liittyen kellonaikaan, päivämäärään ja nimipäivään.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste