Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asgel ulkovalaisin : Ulkovalaisimen suunnitteluprosessi asiakkaalle

Puoskari, Eija (2011)

 
Avaa tiedosto
puoskari_eija.pdf.pdf (1.747Mt)
Lataukset: 


Puoskari, Eija
Savonia-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011120216958
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli ulkovalaisinkokonaisuuden suunnittelu asiakkaalle. Valaisimet suunniteltiin 2012 valmistuvan omakotitalon pihalle. Opinnäytetyön aihe syntyi tekijän omasta kiinnostuksesta valon ja muodon yhdistämiseen.

Tavoitteena oli suunnitella talon arkkitehtuuriin sopiva pihavalaistus. Haasteena oli suunnitella kokonaisuus, joka toimii päivällä taideteoksena ja yöllä valaisimena. Työn tarkoituksena oli soveltaa muotoilijan taitoja valaisinsuunnitteluun ja esittäytyä siten muotoilijana. Lisäksi tehtävä antoi mahdollisuuden yhteistyöhön eri ammattiosaajien kesken.

Opinnäytetyö sisältää suunnitteluprosessin kuvauksen lähtökohdista valmiisiin suunnitelmiin. Lähtökohtana olivat pohdinta kauneudesta, tutustuminen tilaajaperheeseen, tila-analyysi rakennuksen sisustuksesta ja ulkoasusta sekä yrityskontaktit sähköalan ja metallialan asiantuntijoihin. Lisäksi tarvittiin muovialan asiantuntijuutta. Tekijä suunnitteli valaisin mallin, josta koostui neljän valaisimen kokonaisuus. Tilaaja arvioi suunniteltuja hahmomalleja ja valitsi mieluisan perusmallin valaisinkokonaisuudelle.

Opinnäytetyön tuloksena syntyi asiakkaan toiveiden ja rakennuksen arkkitehtuuriin mukainen valaisinkokonaisuus. Valaisinkokonaisuuteen kuuluu neljä ulkovalaisinta, jotka eroavat toisistaan korkeuden suhteen. Työn kautta tekijä onnistui myös saamaan yhteistyökumppanin tulevaisuuden toiminnalleen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste