Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Juhlapalvelujen tuottaminen 50-vuotissyntymäpäiväjuhliin : Karvisen Kissanpäivät kotieläinpiha, Liperi

Hakulinen, Veikko (2011)

Avaa tiedosto
Hakulinen_Veikko.pdf (748.7Kt)
Lataukset: 


Hakulinen, Veikko
Savonia-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011120617360
Tiivistelmä
Tiivistelmä

Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli suunnitella ja toteuttaa juhlapalvelut 50-vuotissyntymäpäiväjuhliin, ottaen huomioon toimeksiantajan toiveet, annettu budjetti sekä käytössä olevat resurssit ruokapalvelutilaisuuden suunnitteluun liittyvien asioiden lisäksi. Opinnäytetyön tutkimusmenetelmänä oli toiminnallinen tutkimus, missä yhdistyvät teoreettisuus ja käytännöllisyys.

Juhlapalveluprosessiin kuuluu monia vaiheita; ruokapalveluprosessin lisäksi on huolehdittava mm. juhlatiloista ja tarjoilusta. Työssä tarkastellaan juhlien järjestämistä ja ruokalistasuunnittelua juhlapalveluyrityksen näkökulmasta ja perehdytään hieman syntymäpäivien historiaan. Syntymäpäiväjuhlat vietettiin Liperissä, Roukalahdella sijaitsevalla Karvisen Kissanpäivät kotieläinpihalla 10.9.2011. Ruokalista suunniteltiin 120 hengelle. Juhlapaikan tilojen resurssien mukaan parhaaksi tarjoilutavaksi osoittautui noutopöytätarjoilu.

Ruokalistasuunnittelussa tärkeimpänä tekijänä olivat syntymäpäivä sankarin toiveet. Muita huomioon otettuja asioita olivat taloudellisuus ja gastronomiset tekijät. Ruokalistalle haluttiin jotain tuttua ja joitain erilaista. Ruokalistan ruoista tehtiin koe-eriä reseptiikan viimeistelemiseksi. Lopullisella ruokalistalla oli kaksi salaattia, pääruoka lisäkkeineen ja jälkiruoka. Salaatit olivat vihersalaatti fetajuuston ja oliivien kera sekä pestokastikkeella höystetty pastasalaatti. Pääruokana oli hirvenlihahöystöä hunajaisten uunijuuresten kanssa ja keitettyjä perunoita. Jälkiruoaksi tehtiin vaniljakermahyydykettä marjakastikkeen kanssa. Jokaisesta ruokalajista tehtiin annoskortit.

Juhlan toteutus onnistui suunnitelmien mukaan. Ruoka tarjottiin vieraille kahdessa kattauksessa, puolet vieraista kutsuttiin paikalle tuntia ennen muita vieraita. Molemmat kattaukset sujuivat ongelmitta ja ruokaa riitti kaikille. Tapahtuman onnistumisen taustalla oli juhlapalveluprosessin huolellinen suunnittelu ja toteutus sekä työhön osallistuneiden hyvä motivaatio.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste