Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Yrityksen dokumentoinnin kehittäminen

Vainikka, Mikko (2021)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Vainikka_Mikko.pdf (601.0Kt)
Lataukset: 


Vainikka, Mikko
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202102082043
Tiivistelmä
Näsin Vesijohtoliike Oy:llä on kehittyvänä LVI-alan yrityksenä tarve saada varma pohja kasvulle, jonka päälle voidaan rakentaa tulevaisuutta. Tämän opinnäytetyön tavoitteena on tutkia ja selvittää, miten yrityksen dokumentointi voidaan kehittää ja parantaa niin, että se tukee yrityksen kasvua ja kehitystä. Tällä hetkellä yrityksessä on käytössä Pajadata Oy:n toiminnanohjausjärjestelmä, jonka avulla ohjataan työmaita työnjohdon ja asentajien välillä. Toiminnanohjausjärjestelmä on mahdollisuus ottaa käyttöön myös laajemmalti ja sen käytön hyötyjä selvitetään tässä opinnäytetyössä.

Työssä perehdyttiin Näsin Vesijohtoliike Oy:n nykyiseen dokumentointimenetelmään haastattelemalla yrityksen henkilökuntaa. Haastatteluiden seurauksena saatiin kattava tieto yrityksen lähtötilanteesta ja sen kehityskohteista. Havaintona yrityksen pääongelma on dokumentoinnin kasvaminen suureksi, minkä vuoksi on vaikea suorittaa enää ilman auttavaa sekä toimivaa järjestelmää.
LVI-alalla löytyy paljon erilaisia toiminnanohjausjärjestelmiä ja niistä kartoitettiin sopivin järjestelmä haastattelemalla kahta eri LVI-alan yritystä. Työn aikana oltiin myös yhteydessä eri työmaajärjestelmien vastaaviin henkilöihin, jotka osasivat kertoa järjestelmästä tarkemmin.

Työn tuloksena ehdotetaan, että dokumentoinnissa siirrytään paperille kirjaamisesta sähköiseen dokumentointiin. Näsin Vesijohtoliike Oy:llä on jo käytössä Pajadata Oy:n EDC Työmaajärjestelmä kevennetysti eli ainoastaan työaikojen seuranta on mahdollista. EDC Työmaajärjestelmä on mahdollista ottaa käyttöön kokonaisuudessaan ja myös dokumentointiin, jotta se on selkeää sekä sujuvaa. Työ toteutettiin Tampereen toimipisteessä, mutta työssä esitettyjä kehittämistoimenpiteitä olisi myös hyvä hyödyntää yrityksen muissa toimipisteissä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste