Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

OHSAS 18001:n mukaisen johtamisjärjestelmän rakentaminen

Niemi, Oskari (2012)

 
Avaa tiedosto
OskariNiemi.pdf (4.691Mt)
Lataukset: 


Niemi, Oskari
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201203123245
Tiivistelmä
Levator Oy on Hangossa sijaitseva raskaisiin teräsrakenteisiin erikoistunut konepaja. Se oli vuonna 2011 päivittämässä ISO 9001:2008 mukaista laatujärjestelmäänsä uuteen toimin- tajärjestelmään, joka olisi laatujärjestelmästandardi ISO 9001:2008, TTT- johtamisjärjestelmästandardin OHSAS 18001:2007 ja hitsauksen laadunhallinnan standardin ISO 3834-2:2006 vaatimusten mukainen.
Tämän insinöörityön tavoitteena oli rakentaa toimintajärjestelmän OHSAS 18001:2007 vaatimat osat esiauditointivalmiiksi vuoden 2011 loppuun mennessä. Järjestelmästä tuli suunnitella kevyt ja omahdollisimman hyvin yrityksen nykytoimintaan sopiva. Järjestelmän käyttöönottoon liittyvä kouluttaminen ja isot muutokset yrityksen toiminnoissa rajattiin työn ulkopuolelle.
Työ aloitettiin tutustumalla standardi OHSAS 18001:2007 ja työturvallisuuteen liittyvään lähdeaineistoon. Järjestelmän rakentaminen aloitettiin 2011 syksyllä. Aluksi suoritettiin alkukatselmus, jossa tutustuttiin yrityksen nykyisiin käytäntöihin ja dokumentteihin. Tämän jälkeen tehtiin toimintakäsikirja, johon dokumentointiin ohjeet, liitteet ja viitteet jotka auttaisivat yritystä toimimaan standardin vaatimusten mukaisesti.
Toimintajärjestelmä esiauditointiin tammikuussa 2012. Se sai auditoinnissa muutamia poikkeamia, mutta kokonaisuudessaan tavoitteissa oltiin onnistuttu. Sertifiointiauditointi aikataulutettiin huhtikuulle 2012. Järjestelmän menestyminen vaatii tulevaisuudessa johdon aktiivista otetta ja onnistuneen kouluttamisen koko henkilöstölle. Sertifioitu OHSAS 18001:2007 tulee olemaan Levatorille hyödyksi. Se pystyy paremmin hankkimaan uusien asiakkaiden ja muiden sidosryhmien luottamuksen. Lisäksi yrityksen työturvallisuusasioiden hoitaminen tulee tehostumaan. Työn tuloksia ja teoriaosan tietoja pystytään käyttämään koulutustarkoitukseen ja käsikirjana muiden vastaavanlaisten järjestelmien rakentamiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste