Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Katso silmiin, ota syliin" : Voimaa äitiydestä -ryhmän ohjaaminen

Remes, Jaana; Jantunen, Marjo (2012)

 
Avaa tiedosto
Jantunen_Marjo Remes_Jaana.pdf (8.360Mt)
Lataukset: 


Remes, Jaana
Jantunen, Marjo
Savonia-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201204204744
Tiivistelmä
Opinnäytetyönä kehitettiin ennaltaehkäisevää perhetyötä ja varhaisen tukemisen työmenetelmää. Kehittämistyönä kokeiltiin musiikki-, taide- ja luontolähtöisten ohjausmenetelmien soveltuvuutta äiti-lapsi ryhmän ohjauksessa. Opinnäytetyön tavoitteena oli äitien osallisuuden vahvistaminen ja heidän valtaistaminen äitiyteen tarjoten heille samalla mahdollisuus vertaistukeen.

Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Ylä-Savon Ensi- ja turvakotiyhdistys ry. Toimeksiantaja toteuttaa ennaltaehkäisevää perhetyötä tarjoamalla perheille erilaista toimintaa. Toiminnallisella opinnäytetyöllä kehitettiin toimeksiantajan palveluita perustamalla Voimaa äitiydestä -ryhmä. Toimeksiantajalle tuotettiin toimintamenetelmäkansio, jota voidaan käyttää vanhempi-lapsiryhmien ohjauksessa. Kansiota voidaan hyödyntää myös muissa sosiaalialan ammattilaisten ohjaamissa vanhempi-lapsiryhmissä.

Äidit saivat osallistumalla Voimaa äitiydestä -ryhmätoimintaan rohkeutta osallistua kodin ulkopuolella tapahtuvaan toimintaan. He saivat voimavaroja ja itsevarmuutta omaan äitiyteen sekä rohkeutta puhua omista tunteistaan. Osallisuuden ja valtaistumisen äidit kokivat lisääntyneen olemalla vuorovaikutuksessa muiden ryhmään osallistuneiden kanssa. Äiti-lapsisuhteen koettiin vahvistuneen. Toimintahetkissä käytettyjä menetelmiä oli otettu käyttöön myös kotona.

Jatkotutkimusaiheeksi ehdotettiin ryhmätoiminnan vaikuttavuuden selvittämistä äidin ja lapsen välisen varhaisen vuorovaikutuksen vahvistumiseen. Toisena jatkotutkimusaiheena ehdotettiin selvitystä, kuinka Voimaa äitiydestä -ryhmä on vaikuttanut äitien ja perheiden arkeen pitemmällä aikavälillä. Kehittämisideana ehdotettiin palvelujärjestäjien ja oppilaitosten tekemään yhä tiiviimpää yhteistyötä, jotta Voimaa äitiydestä -ryhmän kaltaisia vertaisryhmiä voitaisiin tarjota entistä enemmän.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste