Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Smart Monitoring -työkalun esittely sekä integrointi asiakkaalle

Salmela, Karri (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö Karri Salmela.pdf (3.881Mt)
Lataukset: 


Salmela, Karri
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202102182439
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on tehty Maillefer Extrusion Oy:lle syksyn 2020 aikana. Opinnäytetyö on tutkimus- ja selvitystyö Mailleferin uudesta tuotteesta Smart Monitoring, jonka tarkoitus Vantaan konttorilla oli jäänyt epäselväksi henkilöstömuutosten myötä. Työn tarkoituksena on oppia, mikä Smart Monitoring on sekä miten sitä käytetään ja sitä kautta pystyä ohjeistamaan Smart Monitoringin käyttöä tulevaisuudessa.

Opinnäytetyö aloitetaan teoriaosuudella, josta siirrymme tutkimaan tuotantolinjan komponentteja. Tämän jälkeen käydään läpi linjaohjauksen mahdollisuudet, jotta tiedetään alkutilanne ja voimme helpommin käsittää, mihin Smart Monitoringia tarvitaan. Näiden jälkeen käsittelemme, mikä Smart Monitoring on ja miten se eroaa jo olemassa olleista työkaluista, sekä listaamme sen fyysisen sisällön. Pohdimme sen käyttötarkoituksia käsittelemällä sen sisäiset työkalut ja sovellukset sekä pyrimme mahdollisuuksien mukaan kokeilemaan näillä työkaluilla tekemistä. Smart Monitoringin ollessa Mailleferin uusi tuote herättää se kysymyksiä, joihin tässä työssä pyrimme vastaamaan.

Hyödynnämme Smart Monitoringin prototyyppiä ja käytämme sen työkaluja sekä ominaisuuksia tehdessä ohjeistusta tämän käyttöön. Lopullinen ohjeistus tehtiin samalla konetta käyttäen sen käyttämisen järjestyksen ja helpon käyttökokemuksen varmistamiseksi. Ohjeistusta kokeiltiin jälkeenpäin ja sitä hyödyntämällä saatiin aikaiseksi rakennettua datan visuaalisen esityksen näyttö.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste