Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Automaattisen rullanpakkauksen nykytila ja kehitysmahdollisuudet

Tuomivaara, Sami (2012)

 
Avaa tiedosto
tuomivaara_sami.pdf (6.363Mt)
Lataukset: 


Tuomivaara, Sami
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201205015619
Tiivistelmä
Tiivistelmä

Työn tavoitteena oli tehdä kattava selvitys automaattisen rullanpakkauslinjan nykytilasta Tornion tehtaan kylmävalssaamo 1:llä. Selvityksen tavoitteena oli kartoittaa ja dokumentoida linjan tärkeimmät kehittämiskohteet. Linja on toimitettu kylmävalssaamolle vuonna 1997, jonka jälkeen siihen on tehty yksi suurempi investointi.

Työ rajattiin koskemaan automaattisen rullanpakkauksen vaaka- ja pystypuolta sekä toimintojen rajapintoja. Lisäksi selvitettiin sen muutoskykyä erityyppisille pakkausmuodoille ja alustoille sekä asiakaskohtaisille variaatioille.

Työssä perehdyttiin myös alueen tiimitoimintaan ja siihen, miten eri työtavat lisäävät tai vähentävät automaattisen rullanpakkauksen toiminnan tehokkuutta. Tiimitoiminnan teoreettinen osuus pohjaa pääasiassa tälle alueelle tehtyyn tiimityö-suunnitelmaan ja alan kirjallisuuteen. Tavoitteena oli myös lisätä tehtäväkiertoa ja sitä kautta lisäämään ja vahvistamaan olemassa olevaa työntekijöiden osaamistasoa.

Työ tehtiin puoleksi Outokummulla ja puoleksi etänä. Rullanpakkauksen osalta kaikki käyttökelpoinen materiaali oli Outokummulla ja sekin paperisena. Teoria osuus rullanpakkauksesta pohjautuu laitetoimittaja Pesmel Oy:n toimittamiin dokumentaatioihin. Keskustelutuokiot käytönjohtajan sekä käyttömiesten kanssa olivat myös elintärkeitä tämän työn onnistumisen kannalta.

Asiasanat: rullanpakkaus, tiimitoiminta, automaattilinja
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste