Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lapsipotilas magneettitutkimuksessa : digitaalinen kuvakirja magneettikuvaukseen tulevalle lapselle ja vanhemmille

Heikkilä, Hanna-Maria; Rantahalvari, Minttu (2012)

 
Avaa tiedosto
matias_magneettitutkimuksessa.pdf (5.236Mt)
Heikkila_Hanna_Rantahalvari_Minttu.pdf (543.6Kt)
Lataukset: 


Heikkilä, Hanna-Maria
Rantahalvari, Minttu
Oulun seudun ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201205076756
Tiivistelmä
Lapsen valmistaminen etukäteen tutkimukseen antaa hänelle mahdollisuuden tulevan tapahtuman läpikäyntiin, tiedon saantiin, sen vastaanottamiseen ja ymmärtämiseen. Vanhemmilla tulee olla tietoa tutkimuksesta etukäteen pystyäkseen selittämään lapselle, mitä tutkimuksessa tapahtuu. Lapsen valmentautuminen tulevaan tutkimukseen yhdessä vanhempien kanssa on tärkeää tutkimuksen onnistumiselle. Magneettitutkimukseen tuleminen laukaisee usein lapsella pelkotiloja ja ahdistusta. Tutkimuksesta etukäteen saatu tieto ei ole ollut riittävää, mikä on herättänyt pelkoja magneettitutkimusta kohtaan. Oikeanlaisella tiedolla ja opastuksella ennen tutkimusta voidaan vaikuttaa lapsen haluun tulla tutkittavaksi ja lievittää lapsen kokemaa pelkoa.

Opinnäytetyömme tavoitteena oli suunnitella ja toteuttaa informatiivinen opas magneettitutkimukseen tulevalle lapselle ja hänen vanhemmille. Opas toteutettiin yhteistyössä Oulun seudun ammattikorkeakoulun ja Terveystalo Oulun magneetin kanssa. Projektimme tulostavoitteena oli tehdä sähköisessä muodossa luettava informatiivinen opas magneettitutkimukseen tulevalle lapselle ja hänen vanhemmilleen. Tuotteen toiminnallisena tavoitteena on antaa lapselle riittävästi tietoa etukäteen tulevasta magneettitutkimuksesta helposti ymmärrettävällä ja selkeällä kielellä, valmentaa tulevaan magneettitutkimukseen sekä lievittää mahdollisia pelkoja. Toisena tavoitteena oli tuoda hoitohenkilökunnan käyttöön uusi toimiva työväline ja edistää hoitohenkilökunnan mahdollisuuksia auttaa lasta valmistautumaan tulevaan magneettitutkimukseen. Opas on luettavissa Internetissä.

Tuotteen esitestaus suoritettiin kohderyhmäämme kuuluvilla 6–13-vuotiailla lapsilla. Esitestauksella testattiin oppaan ymmärrettävyyttä, selkeyttä ja sopivuutta kohderyhmän ikäisille lapsille. Terveystalo Oulun Magneetin henkilökunta tutustui tuotteeseemme ja antoi meille palautetta ja muutosehdotuksia. Palautteiden pohjalta teimme tuotteeseen muutoksia, ja saimme siitä kohderyhmälle sopivamman ja laadukkaamman. Esitestauksen pohjalta opasta pidettiin selkeänä, helppolukuisena ja tarpeellisena.

Opinnäytetyön jatkotutkimushaasteena voi olla esimerkiksi tutkimus tuotteen toimivuudesta tai erilaisen tuotemuodon, kuten animaation, toteuttaminen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste