Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pakkauskoneen käyttöliittymän suunnittelu ja käyttöönotto

Mannermaa, Jukka (2012)

 
Avaa tiedosto
Mannermaa_Jukka.pdf (1.210Mt)
Lataukset: 


Mannermaa, Jukka
Oulun seudun ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201205087062
Tiivistelmä
Tämän insinöörityön aiheena oli suunnitella ja toteuttaa uuden rullanpakkauslinjan käyttöliittymä. Työ piti sisällään käyttöliittymän suunnittelun kolmelle Siemensin kosketusnäyttöpaneelille sekä paneelien käyttöönoton. Käyttöliittymien toteutus tapahtui WinCC Flexible -ohjelmiston avulla. Näyttöpaneelit liitettiin Ethernet-yhteydellä pakkaamoa ohjaavaan Siemensin S7 -logiikkaan. Tavoitteena oli toteuttaa selkeä ja toimiva käyttöliittymä, jonka avulla pakkaamon käyttöhenkilöstö pystyisi suorittamaan pakkaamon toiminnan kannalta tarvittavia ohjauksia sekä asetusten muutoksia. Paneeleilta tuli saada tietoja erilaisista pakkaamon häiriötilanteista, joten paneeleilla tuli näyttää myös hälytystietoja.

Työ aloitettiin tutustumalla paperi-/kartonkirullan pakkausprosessiin ja sen eri vaiheisiin. Siemensin operointipaneelien ohjelmointiin tarkoitetun ohjelmiston
WinCC Flexiblen käytön opiskelu alkoi myös heti työn alkuvaiheessa. Käyttöliittymän suunnittelu ja toteutus tapahtui tiiviissä yhteistyössä pakkaamon logiikkaohjelmoijan kanssa. Operointipaneelien käyttöönotto tapahtui touko-kesäkuussa 2011. Myös paneelien käyttöön liittyvä ohjeistus ja muu dokumentaatio viimeisteltiin käyttöönottovaiheen yhteydessä.

Lopputuloksena saatiin toimiva ja tarkoitukseen sopiva käyttöliittymäohjelmisto ja sitä myötä työlle asetetut tavoitteet saavutettiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste