Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lääkehoidon toteutumista arvioivat mittarit : kirjallisuuskatsaus mittareiden rakenteesta ja sisällöstä

Starkkila, Riitta; Stig, Mervi (2011)

 
Avaa tiedosto
Lopullinen oppari 28Korjattu29.pdf (289.4Kt)
Lataukset: 


Starkkila, Riitta
Stig, Mervi
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201205107393
Tiivistelmä
Lääkehoidon toteuttaminen on merkittävä ja haasteellinen osaamisen alue hoitoalalla ja yksi tärkeimmistä sekä tarkkuutta vaativimmista tehtävistä sairaanhoitajan työssä. Lääkehoito kehittyy koko ajan uusien lääkkeiden ja hoitomenetelmien myötä. Oman haasteensa tuo myös sairaanhoitajien lisääntyvä vastuu lääkehoidosta.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä valituista hoitotieteellisistä tutkimuksista mukailtu kirjallisuuskatsaus, jossa induktiivisen sisällönanalyysin avulla luokiteltiin lääkehoidon toteutumista arvioivat mittarit ryhmiin. Tavoitteena oli koota menetelmiä, jotka arvioivat lääkehoitoa, ja tämän avulla kehittää sekä saada uutta tietoa, joka parantaisi lääkehoidon osaamista. Työssä arvioitiin viidessätoista suomalaisessa sekä kansainvälisessä tutkimuksessa käytettyjen mittareiden rakennetta ja sisältöä. Aineiston keruu osoittautui yllättävän haasteelliseksi, koska hoitotyötä arvioivia mittareita löytyy paljon, mutta lääkehoitoa arvioivia mittareita suhteellisen vähän.
Lääkehoidon toteutumisen mittarit arvioivat lääkehoidossa tapahtuvia virheitä, lääkematematiikan taitoja, rokotusosaamista, lihaksensisäisen injektion antoa, farmakologisia tietoja
ja lääkehoidon osaamista. Mittarit jaettiin kolmeen eri kategoriaan, jotka ovat kyselylomake, tieto- ja taitotestit sekä havainnointi.
Tutkimukset osoittivat kansallisesti ja kansainvälisesti, että lääkehoidon toteuttamisen tiedoissa ja taidoissa on puutteita. Täydennyskoulutusten ja kertaavien opintojen todettiin parantavan lääkehoidon osaamista.
Lääkehoidon toteuttamisen tulee olla laadukasta ja ajantasaista. Lähes ainoa keino arvioida lääkehoidon toteuttamista on niitä arvioivat mittarit. Tutkimusten perusteella on huomattu, että mittareiden käyttö parantaa ja kehittää lääkehoidon toteuttamisen tasoa, joten niitä olisi hyvä kehittää lisää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste