Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yhteistyömahdollisuuksien tutkiminen : Case Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu ja Digipoliksen yrityshautomo

Kaukoniemi, Tiina; Kärkkäinen, Joonas (2012)

Avaa tiedosto
kaukoniemi_tiina_karkkainen_joonas.pdf (254.9Kt)
Lataukset: 


Kaukoniemi, Tiina
Kärkkäinen, Joonas
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2012
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201205218987
Tiivistelmä
Kaukoniemi, Tiina & Kärkkäinen, Joonas. 2012. Yhteistyömahdollisuuksien tutkiminen, Case Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu ja Digipoliksen yrityshautomo. Opinnäytetyö. Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu. Liiketalouden koulutusyksikkö. Sivuja 29. Liitteet 1-2.

Tämän opinnäytetyön tavoitteena on tutkia Kemi-Tornion ammattikorkeakoulun liiketalouden koulutusohjelman ja Digipoliksen yrityshautomo Innovaattorin yhteistyön kehittämismahdollisuuksia siten, että KTAMK:n ja yrityshautomon välille saataisiin jatkuva vuorovaikutteinen yhteistyö. Tutkimuksen empiirisen osuuden suoritimme laadullisella tutkimusmenetelmällä. Tiedonhankintamenetelmänä käytimme puolistrukturoitua haastattelua. Haastattelimme neljää yrityshautomossa ollutta yritystä ja kolmea henkilöä KTAMK:n henkilöstöstä. Tutkimusta tukemaan hankimme teoriatietoa liiketalouden kirjallisuutta ja ammattikorkeakoululainsäädäntöä hyväksi käyttäen.

Tutkimustulosten perusteella avoimempi ja käytännönläheisempi yhteistyö olisi toivottavaa, etenkin jos se on pitkäkestoisempaa ja jatkuvampaa. Nykyisellä tasolla yhteistyö on usein kertaluontoista ja jää niin sanotusti pintaraapaisuksi. Tutkimuksessa haastateltujen mielestä hautomoyritysten käyttäminen KTAMK:n kursseilla toimeksiantajina olisi hyvä idea. Haastatellut hautomoyrittäjät olivat kiinnostuneita etenkin myyntiin ja markkinointiin liittyvistä toimeksiannoista.

Tutkimuksen tuloksia ei voida yleistää muihin ammattikorkeakouluihin ja yrityshautomoihin Suomessa, sillä tutkimuksen otos koostuu vain Kemi-Tornion alueella toimivista yrityksistä. Tämän tutkimuksen tulokset tukevat ammattikorkeakoululaissa asetettuja vaatimuksia työelämälähtöisestä sekä käytännönläheisestä opiskelusta ammattikorkeakoulussa.

Asiasanat: yrittäjyys, yhteistyö, yritysvalmennus, yrityshautomot, työelämälähtöisyys
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste