Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Nuorten alkoholikäyttäytyminen : Kirjallisuuskatsaus nuorten alkoholinkäytön ennaltaehkäisystä ja varhaisesta puuttumisesta

Korolainen, Niina; Kesonen, Mirva; Lappalainen, Heidi (2012)

 
Avaa tiedosto
Kesonen_Mirva_Korolainen_Niina_Lappalainen_Heidi.pdf (533.9Kt)
Lataukset: 


Korolainen, Niina
Kesonen, Mirva
Lappalainen, Heidi
Savonia-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012052910472
Tiivistelmä
Nuorten alkoholinkäyttö on vähentynyt 2000-luvulla, mutta osalle nuorista alkoholi kuuluu vapaa-ajan viettoon. Varhaiseen puuttumiseen pitää löytää oikeanlaiset keinot, jotta nuoret ymmärtävät alkoholin aiheuttamat haitat. Nuoren alkoholikäyttäytymiseen vaikuttaa kasvatuskulttuuri ja van-hempien antama kuva alkoholinkäytöstä.
Opinnäytetyössä selvitetään mitkä asiat vaikuttavat nuorten alkoholikäyttäytymiseen, ennaltaeh-käisevän työn onnistumiseen ja varhaisen käytön puuttumiseen. Opinnäytetyössä tuodaan esille myös kansainvälistä näkökulmaa alkoholikäytön ennaltaehkäisevään työhön. Tavoitteena oli saada tietoa minkälaisesta alkoholikäytön ennaltaehkäisevästä työstä nuoret voi hyötyä eniten ja mitkä olisivat ne keinot, joilla voidaan varhaista puuttumista toteuttaa.
Työ toteutettiin kirjallisuuskatsauksena. Kirjallisuuskatsaukseen etsittiin aineistoa eri sosiaali- ja terveysalan tietokannoista. Opinnäytetyössä käytettiin sekä suomalaisia että kansainvälisiä tutki-muksia.
Tutkimustulosten mukaan alkoholikäytön ennaltaehkäisevää työtä tehdään, mutta kohdistamiseen tulee kiinnittää tulevaisuudessa huomiota enemmän. Yhteistyötä kouluterveydenhuollon, peruster-veydenhuollon ja perheiden välillä tulee kehittää. Myös median vaikutusta voidaan hyödyntää pa-remmin. Varhaisessa puuttumisessa pitää huomioida nuori ja hänen perheensä. Nuoren omaa osallisuutta tulee korostaa varhaisesta puuttumisessa ja antaa positiivista palautetta.
Opinnäytetyön aineisto kerättiin seitsemästä erilaisesta tutkimuksesta, jotka valittiin työhön niiden sisällön perusteella. Aineisto analysoitiin sisällönanalyysin avulla. Opinnäytetyön tulosten perusteel-la jatkotutkimusaiheiksi ja kehittämisideoiksi nousivat yhtenäisen ennaltaehkäisynmallin luominen, vanhemmuuden tukeminen sekä siihen ohjaus, rajallisten resurssien oikeanlainen kohdentaminen, moniammatillisen työryhmän hyödyntäminen ennaltaehkäisevässä toiminnassa sekä koulun, kodin ja vapaa-ajan toiminnan yhteistyön kehittäminen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste