Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Ollaan yhessä isän kanssa" : Ryhmä isille ja lapsille

Blomberg, Teuvo (2012)

 
Avaa tiedosto
Blomberg Teuvo.pdf (1.678Mt)
Lataukset: 


Blomberg, Teuvo
Savonia-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012052910545
Tiivistelmä
Kunnilla ja kuntayhtymillä on tarve kehittää ennalta ehkäiseviä palveluita lapsiperheiden tukemiseksi. Opinnäytetyössä kehitin Peruspalvelukuntayhtymä Selänteelle toimintamallin isä-lapsiryhmästä. Selänne tuottaa sosiaali- ja terveyspalveluita Pyhäjärven ja Haapajärven kaupunkien sekä Kärsämäen ja Reisjärven kuntien alueelle. Selänne on kehittänyt lapsiperheille suunnattuja palveluja Lapsen hyvä arki-hankkeen kanssa. Lapsen hyvä arki -hanke toimii tämän opinnäytetyön taustavoimana. Aihe on ajankohtainen, koska uusi Kaste-ohjelma kehottaa palvelujen tuottajia vahvistamaan lapsiperheiden palveluja. Valtakunnallisena tavoitteena on kehittää vaikuttavia ja kustannustehokkaita menetelmiä lapsiperheiden tukemiseksi.

”Ollaan yhessä isän kanssa” on toiminnallinen opinnäytetyö. Ensimmäisessä vaiheessa toteutettiin isä-lapsiryhmä Pyhäjärvellä. Saatujen kokemusten ja teoriatiedon pohjalta kehitettiin ”Ollaan yhessä isän kanssa” toimintamalli. Opinnäytetyön konkreettinen tuote on toimintamalli kansion muodossa, joka on opinnäytetyön raportin liitteenä.

Toimintamallin tavoitteena oli tarjota isille ja lapsille toimintaa, joka kehittää isän ja lapsen vuorovaikutusta, vahvistaa heidän osallisuuttaan, tuoden äideille vapaa-aikaa ja ehkäisten syrjäytymistä. Kohderyhmänä toteutetussa ryhmässä olivat isät ja lapset, jotka eivät yleensä käy harrastuksissa. Ryhmä kokoontui kerran viikossa kahdeksan viikon ajan. Ryhmä toteutettiin yhteistyössä usean toimijan kanssa. Tiivis moniammatillinen yhteistyö edesauttaa valtakunnallisten tavoitteiden saavuttamista.

Ilman isää olevia lapsia olisi ryhmään ollut tulossa useita. Siinä onkin yksi kehitysidea. Tulevaisuudessa voisi olla vastaavanlainen toiminnallinen harrasteryhmä pelkästään pojille. Erona perinteisiin ryhmiin on se, että osallistujat kutsutaan ryhmään, tällöin saadaan mukaan ne, jotka eivät yleensä lähde ryhmiin mukaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste