Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tiedolla johtamisen malli kumppanuusmallissa toimivassa vesivoimayhtiössä : Esimerkkitapaus välppähäviöiden minimoiminen

Ylihurula, Helena (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö Ylihurula Helena.pdf (2.142Mt)
Lataukset: 


Ylihurula, Helena
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202104235605
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksellisena kehittämistehtävänä toteutetun opinnäytetyön lähtökohtana oli kumppanuusmallissa toimivan vesivoimayhtiö Kemijoki Oy:n tarve kehittää tiedolla johtamista ja siihen liittyviä käytäntöjä. Opinnäytetyön tarkoituksena oli vahvistaa tiedolla johtamista kumppanuusmallissa. Tavoitteena oli kehittää tiedolla johtamisen käytännöt osaksi Kemijoki Oy:n strategiaa. Esimerkkitapauksena käytettiin välppähäviöiden minimointia. Esimerkkitapaus antoi tiedolla johtamiselle konkreettisen vertailukohdan, ja sen avulla voitiin jäsentää ja parantaa prosessia.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena eli laadullisena tapaustutkimuksena. Tutkimuskysymys oli: miten Kemijoki Oy voi tietoa hyödyntäen johtaa toimintaa kumppaniyritysten kanssa esimerkiksi välppähäviöiden minimoinnissa? Tutkimuskysymyksen ratkaisemista tukevina alakysymyksinä käytettiin: mikä on tiedolla johtamisen nykytila Kemijoki Oy:ssä ja miten tiedolla johtamista voisi kehittää? Tietoperustaa varten tietoa haettiin aikaisemmista tutkimuksista, kirjallisuudesta ja artikkeleista. Käsitteinä olivat tiedolla johtaminen, tietojohtaminen sekä tietoperustainen johtaminen. Aineisto kerättiin teemahaastatteluiden avulla.

Opinnäytetyön tuloksena selvisi, että tiedolla johtamisen prosesseja hyödynnetään Kemijoki Oy:ssä, vaikka terminä tiedolla johtaminen ei ole käytössä. Tutkimuskysymykseen alakysymyksineen löydettiin vastauksia ja pystyttiin rakentamaan tiedolla johtamisen malli osaksi strategiaa. Opinnäytetyön lopputuloksena syntyi Kemijoki Oy:n tiedolla johtamisen malli, jota voidaan hyödyntää Kemijoki Oy:n ja kumppaniyritysten lisäksi myös muissa yrityksissä. Tiedolla johtamisen malli on toimialasta ja yrityksestä riippumaton. Esimerkkitapauksen osalta saatiin kehitettyä välppähäviöiden minimointiin liittyvää prosessia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste