Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Bitumin tunkeuma- ja päällysteen suhteitusmenetelmät – Selvitystyö Savonian Yhdyskuntatekniikan laboratorioon

Kosonen, Aleksi (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_Aleksi_Kosonen_2021_ Theseus.pdf (4.330Mt)
Lataukset: 


Kosonen, Aleksi
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202104306470
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantaja oli Savonia-ammattikorkeakoulu Oy ja työ käsitteli päällysteen suhteitus- ja bitumin tunkeumamenetelmien selvitystyötä Savonian yhdyskuntantekniikan laboratorioon. Työn tarkoituksena oli selvittää, onko bitumin tunkeuma ja päällysteen suhteitus menetelmät mahdollista ottaa Savonian Yhdyskuntatekniikan laboratorion testivalikoimaan.

Selvitys vaati menetelmille tarkennetut menetelmäohjeet, laitteet, tarvikkeet ja niiden kustannukset. Selvitys vaati menetelmille myös laitteiden sijainnit laboratoriossa standardien vaatimuksien mukaisesti. Opinnäytetyössä päällysteen suhteitus- ja bitumin tunkeumamenetelmille tarvittavat laite- ja tarvikehankinnat tehtiin tarjouskyselyiden avulla, jotka kohdistuivat eri maahantuojiin. Hankinnoissa päädyttiin yksinkertaisimpiin ja halvimpiin laite ja tarvike vaihtoehtoihin, jotka ovat menetelmien standardien mukaisia.
Hankintojen kannattavuutta arvioitiin takaisinmaksuperiaatteella. Opinnäytetyössä huomattiin, ettei päällysteen suhteitus menetelmää varten olisi kannattavaa hankkia kaikkia laitteita ja tarvikkeita, jos pyrittäisiin täysin itsenäiseen testin suorittamiseen. Osa päällysteen suhteitus menetelmistä ovat harvinaisluontoisia, joten osa päällysteen suhteituksen testausmenetelmistä kannattaisi ulkoistaa toiselle yritykselle.
Laitteiden sijoittelu Savonian Yhdyskuntatekniikan laboratorioon tehtiin AutoCad-sovelluksella, jossa pohjakuvaan hahmoteltiin laitteille sopivat paikat, huomioiden standardien vaatimukset.

Tulosten perusteella Savonian Yhdyskuntatekniikan laboratorioon on mahdollista hankkia päällysteen suhteitus ja bitumin tunkeuma menetelmät. Kuitenkin päällysteen suhteitus menetelmän täysin itsenäinen testaaminen ei olisi kannattavaa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste