Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Huolitsijan tarjoamat palvelut Pirkanmaalla sijaitseville vientiyrityksille merikonttikuljetuksissa

Reini, Rasmus (2021)

 
Avaa tiedosto
Reini_Rasmus.pdf (1.042Mt)
Lataukset: 


Reini, Rasmus
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105199539
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tarkastella huolitsijoiden tarjoamia palveluita Pirkanmaalla sijaitseville vientiyrityksille merikonttikuljetuksissa ja selvittää, mitä huolitsijoiden palveluita vientiyritykset käyttävät ja mitä kehitettävää palveluissa on merikonttikuljetuksen eri vientiprosessin vaiheissa.
Opinnäytetyö on jaettu johdanto-, teoria- ja empiiriseen osaan. Teoriaosiossa on käsitelty huolitsijan tehtäväkenttää, huolintaliikkeiden tarjoamia palveluita merikonttikuljetuksissa, konttikalustoa ja siihen liittyviä asioita, kuten varustamotoimintaa ja hinnoittelua. Empiirisessä osassa keskitytään eri tutkimusmenetelmiin, kyselytutkimuksen suunnitteluun ja toteuttamiseen. Lopuksi esitellään tutkimustulokset ja johtopäätökset.
Tutkimuksen empiirinen osuus toteutettiin kvantitatiivisella tutkimusmenetelmällä. Sähköinen kyselylomake lähetettiin Pirkanmaan alueella viennin yhteyshenkilöille 400:ään vientiyritykseen.
Tulosten mukaan vientiyritykset käyttävät huolintaliikkeiden palveluita merikonttikuljetuksissa, koska tarvitsevat huolitsijan osaamista useassa eri prosessin vaiheessa. Kuitenkin useiden tutkimukseen vastanneiden vientiyrityksien mielestä huolitsijan osaamisessa on tulevaisuudessa parantamisen varaa esim. digitalisaatiossa ja yritysten välisessä tiedonsiirrossa. Tämän perusteella voi tehdä johtopäätöksen, että huolintaliikkeen tärkein pääoma on osaava huolitsija, jonka tietoja ja taitoja kannattaa ylläpitää, kehittää ja koulutta ajantasaisen tiedon varmistamiseksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste