Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Velkaantuminen uudiskohteen oston yhteydessä pääkaupunkiseudulla : Taloyhtiölainojen ja tonttivuokrien vaikutukset asuntomarkkinoihin ja kotitalouksien velkaantumiseen

Strohmayer, Rosa; Säkkinen, Sara (2021)

 
Avaa tiedosto
Velkaantuminen uudiskohteen oston yhteydessä pääkaupunkiseudulla (2.157Mt)
Lataukset: 


Strohmayer, Rosa
Säkkinen, Sara
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021060113215
Tiivistelmä
Muuttoliike pääkaupunkiseudulle ja matala korkotaso ovat kasvattaneet asuntojen kysyntää viimeisten vuosien aikana. Oman kodin ostaminen on merkittävä hankinta, josta moni haaveilee jossain vaiheessa elämäänsä. Myös asuntosijoittaminen nähdään houkuttelevana tienä kohti vaurastumista. Erityisesti pääkaupunkiseudun asunnot ovat kiinnostava sijoituskohde niiden arvon nousun ja helpon vuokrattavuuden johdosta.

Kasvaneen kysynnän myötä pääkaupunkiseudulle on rakennettu huomattava määrä uudiskohteita. Asuntojen suuri kysyntä on nostanut myös pääkaupunkiseudun asuntojen hinnat ennätyskorkealle niin, että vain harvalla on niihin enää varaa. Uudiskohteiden myyntihinnat ovat kuitenkin pysyneet kohtalaisen alhaisina nostamalla yhtiölainaosuutta ja rakentamalla vuokratonteille. Tämä saattaa olla monelle helpolta kuulostava ratkaisu, mikäli maksukyky ei pankin mittareiden mukaan riitä vasta valmistuneeseen unelmakotiin. Usein kuitenkin asunnon ostajat saattavat aliarvioida suuren velkataakan riskin, joka voi johtaa ongelmiin lainan takaisinmaksussa.

Tutkimus käsitteli pääkaupunkiseudun uudiskohteiden ostoon liittyviä riskejä. Tutkimusaiheena oli velkaantuminen uudiskohteen oston yhteydessä. Teoreettisen viitekehyksen aineistona oli käytetty erilaisia asuntomarkkinoita ja rahoitusta käsittelevistä kirjalähteitä, ajankohtaisia uutisia ja artikkeleita, myynnissä olevien uudiskohteiden myynti-ilmoituksia sekä aihetta käsitteleviä dokumentteja.

Tutkimus on tehty pääosin kvalitatiivisena tutkimuksena. Tutkimuksessa on hyödynnetty myös asiantuntijahaastattelua. Tutkimuksessa pyritään vastaamaan mahdollisimman laajasti ja selkeästi kysymyksiin: Mitä riskejä ja mahdollisuuksia pääkaupunkiseudun uudiskohteisiin liittyy? Kasvattavatko suuret yhtiölainat ja vuokratontit ylivelkaantumisen riskiä?

Tutkimuksesta ilmeni, että uudiskohteiden suurissa taloyhtiölainoissa ja vuokratonteissa oli havaittavissa huomattavia ylivelkaantumisen riskejä, sekä muita riskitekijöitä erityisesti omistusasujalle. Myös asuntosijoittajalle oli havaittavissa erinäisiä riskejä, mutta myös merkittäviä mahdollisuuksia erityisesti velkavivun ja verohelpotusten suhteen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste