Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sepsispotilaan antibioottihoidon aloitus ensihoidossa : koulutusmateriaali toimintamallin käyttöönottoa varten Kainuun ensihoitoon

Heikkinen, Merja; Jansa, Elsa (2021)

Avaa tiedosto
Sepsispotilaan antibioottihoidon aloitus ensihoidossa – koulutusmateriaali toimintamallin käyttöönottoa varten Kainuun ensihoitoon (445.6Kt)
Lataukset: 


Heikkinen, Merja
Jansa, Elsa
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021060113328
Tiivistelmä
Sepsispotilaiden hoitoa ollaan kehittämässä Oulun yliopistollisen sairaalan erityisvastuualueella. Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymän ensihoitoon on ensimmäisenä tullut käyttöön uusi hoito-ohje sepsispotilaan hoitoon. Hoito-ohjeen mukaan septisestä sokista kärsiville potilaille aloitetaan antibioottihoito ensihoitovaiheessa, ja ennen antibioottihoidon aloittamista potilaista otetaan veriviljelynäytteet. Hoito-ohjeen käyttöönottoa tukemaan on tilattu opinnäytetyönä koulu-tusmateriaali aiheeseen liittyen. Koulutusmateriaalin sisältämät aihealueet ovat potilaiden tunnis-taminen, veriviljelynäytteiden ottaminen ja antibioottihoidon aloitus.

Opinnäytetyön kehittämistehtävänä ja tarkoituksena on tuottaa koulutusmateriaalia, jonka avulla Kainuun ensihoidon työntekijät voidaan kouluttaa uuden hoito-ohjeen käyttöönottoa varten. Lyhy-en aikavälin tavoitteiksi on asetettu koulutusmateriaalin saaminen henkilökunnan käyttöön ja uuden toimintamallin kouluttaminen. Pitkän aikavälin tavoitteina pidetään hoito-ohjeen mukaisen hoidon tarjoamista potilaille ja että tarjottu hoito on laadukasta ja oikein toteutettua.

Koulutusmateriaalin luomista varten kerättiin tietoa tieteellisen tiedonhaun avulla kirjallisuudesta, opinnäytetöistä, tietokannoista sekä aluetta koskettavista hoito-ohjeista. Teoriapohjassa on käsi-telty aiheita sepsis, septinen sokki ja sepsispotilaan tunnistaminen. Lisäksi veriviljelynäytteitä ja antibioottihoitoa on käsitelty teoriassa ja käytännön hoito-ohjeisiin perustuen.

Opinnäytetyön tuotoksena valmistui koulutusvideo. Videomateriaalissa käsiteltiin tavoiteltuja aihealueita, eli sepsispotilaiden tunnistaminen, veriviljelynäytteiden ottaminen ja antibioottihoidon aloittaminen. Lisäksi koulutusmateriaalissa käsiteltiin muita sepsiksen tukihoitoja.

Koulutusmateriaali otettiin käyttöön Kainuun ensihoidossa huhtikuussa 2021. Koulutusmateriaalin käyttöönoton jälkeen uusi hoito-ohje otettiin myös käyttöön. Kerätyn palautteen perusteella koulu-tusmateriaali onnistui tavoitteissaan pääosin hyvin. Tämän opinnäytetyön ja uuden hoito-ohjeen käytön myötä olisi tärkeää tutkia koulutusmateriaalin vaikutuksia uuden hoito-ohjeen opiskelussa, hoito-ohjeen käyttöönoton vaikutuksia sepsispotilaiden hoitoon ja potilaiden saaman aikahyödyn vaikutusta potilaiden ennusteeseen ja taudin etenemiseen. Tulevaisuudessa koulutusmateriaalia tulisi kehittää saadun palautteen perusteella.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste