Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Betonielementtien suunnittelussa havaitut ongelmat tehtailla ja työmailla

Teeriniemi, Joona (2021)

Avaa tiedosto
Teeriniemi_Joona.pdf (1.320Mt)
Lataukset: 


Teeriniemi, Joona
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021060213696
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää yleisimmät ongelmat ja puutteet elementtisuunnitelmissa, jotka ilmenevät elementtiasennuksissa työmailla, sekä elementtien valmistuksessa elementtitehtailla ja luoda saatujen vastausten pohjalta parannusehdotuksia suunnitelmiin ja suunnitteluprosessiin. Työssä käytiin läpi myös elementtisuunnitteluprosessi ja elementtisuunnittelijan tehtävät.

Opinnäytetyön tutkimus toteutettiin kyselyllä, joka lähetettiin sähköpostilla vastaajille. Kysely koostui kolmesta tutkittavasta osa-alueesta; kommunikaatio, aikataulu ja elementtisuunnitelmat. Kysymykset käsittelivät aiheita yleisesti, eikä vain Suomen Elementtisuunnittelu Oy:n näkökannasta. Vastaajat ovat Suomen Elementtisuunnittelu Oy:n asiakkaita, jotka työskentelevät elementtisuunnittelun parissa elementtitehtailla ja työmailla. Kyselystä saaduista vastauksista luotiin kooste ja niiden pohjalta kehitettiin parannusehdotuksia suunnitteluun.

Työssä löydettiin kehityskohteita yleisesti elementtisuunnitteluyrityksistä. Kehityskohteisiin perehdyttiin ja niihin tarjottiin erilaisia ratkaisuja. Kyselyn vastaukset ja niiden kooste jaetaan Suomen Elementtisuunnittelu Oy:n työntekijöille ja käsitellään yhdessä yrityksen mahdollisia kehityskohteita. Havaintojen avulla jokainen elementtisuunnittelija voi miettiä miten kehittäisi omaa suunnittelua huomioimaan enemmän myös projektin muita osapuolia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste