Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tietokoneohjelma säveltapailun harjoitteluun

Siivola, Tommi (2013)

 
Avaa tiedosto
Tommi_Siivola.pdf (597.3Kt)
Lataukset: 


Siivola, Tommi
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2013
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305127881
Tiivistelmä
Insinöörityön tavoitteena oli laatia tietokoneohjelma, jonka avulla voi harjoitella säveltapailua.
Insinöörityössä tutustuttiin olemassa oleviin vastaavanlaisiin ohjelmiin, ja vertailtiin niiden ominaisuuksia. Vertailua hyödynnettiin suunniteltaessa ohjelmaan toteutettavia ominaisuuksia.
Olemassa olevien ohjelmien vertailussa kävi ilmi, että ohjelmien käyttöliittymät ovat usein monimutkaisia. Tämän työn tavoitteeksi otettiinkin laatia ohjelmasta mahdollisimman helppokäyttöinen. Lisäksi tavoitteena oli soveltaa parhaita mahdollisia oppimista tukevia menetelmiä.
Ohjelman toteutustapaa valittaessa harkittiin ohjelman toteuttamista selainpohjaisena sovelluksena, Android- tai iPhone -älypuhelinsovelluksena tai Java-työpöytäsovelluksena. Toteutusalustaksi valittiin Java, sillä reaaliaikainen äänen tuottaminen oli ongelmallista muissa tutkituissa vaihtoehdoissa.
Ohjelmassa sovellettiin harjoittelutapaa, jossa harjoiteltava materiaali kuunnellaan tietyn sävellajin asiayhteydessä. Tällä menetelmällä opittuja säveltapailutaitoja voi helpommin soveltaa harjoittelutilanteen ulkopuolella.
Ohjelmassa hyödynnettiin aikavälikertausta (spaced repetition), jossa oppimisen tehostamiseksi opittavia asioita kerrataan siten, että kertauskertojen välillä on viive. Aikavälikertauksen periaatetta hyödyntämällä voidaan tehostaa laajojen aineistojen oppimista.
Ohjelman harjoitusmateriaali luotiin tietokoneavusteisesti koneluettavista musiikkiaineistoista. Oikeisiin musiikkikappaleisiin perustuvat harjoitukset toimivat harjoituksina paremmin kuin esimerkiksi satunnainen tai yksinkertaisen kaavan perusteella luotu aineisto. Koneluettavia aineistoja hyödyntämällä laadukkaan harjoitusmateriaalin luominen voitiin automatisoida.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste