Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sarjakuvittelua : Sarjakuvan kuvittaminen ulkoisen käsikirjoituksen pohjalta

Syrjä, Sallamaari (2013)

 
Avaa tiedosto
Syrja_Sallamaari.pdf (1.645Mt)
Lataukset: 


Syrjä, Sallamaari
Oulun seudun ammattikorkeakoulu
2013
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305148512
Tiivistelmä
Sarjakuvien tekemisestä on julkaistu paljon erilaisia oppaita, mutta useimmat niistä painottuvat sarjakuvien tekemiseen alusta loppuun itsenäisesti. Erillisen käsikirjoittajan ja kuvittajan yhteistyöprojekteja lähinnä sivutaan. Sarjakuvan kuvittaminen ulkoisen käsikirjoituksen pohjalta luo kuitenkin omanlaisiaan haasteita verrattuna täysin omavaraiseen työskentelyyn. Suurin ongelma lienee se, kuinka ymmärtää käsikirjoittajan sielunmaailmaa niin hyvin, että monitasoinenkin viesti välittyy kaikkine vivahteineen lukijalle juuri sellaisena, kuin kirjoittaja sen tarkoitti, ja vielä samanaikaisesti lisätä oma leimansa sarjakuvaan.

Tutkielmani tavoitteena on kasata tiivis tietopaketti sarjakuvien kuvittamisesta hyödyntäen alan kirjallisuutta ja täydentäen sitä viiden paikallisen sarjakuvakuvittajan haastattelulla. Sen lisäksi havainnoin sarjakuvan kuvittamista käytännössä tutkielmaani liittyvässä produktiossa, jossa toimin kuvittajana Henna Karvosen käsikirjoittamalle sarjakuvalle Rokkityttö ja Rinsessa. Produktion laajuus on kolmekymmentä sarjakuvastrippiä.

Tutkielmastani käy ilmi millainen prosessi sarjakuvan kuvittaminen on, miksi siihen ryhdytään ja millaisia haasteita kuvittaja voi työssään kohdata. Tutkielmani tarkoitus on kasata yksiin kansiin pätevä ohjeistus sarjakuvan kuvittamisesta haaveileville.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste