Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ryhmälähtöisen käsikirjoittamisen ohjaaminen

Suhonen, Jarkko (2013)

Avaa tiedosto
Suhonen_Jarkko.pdf (339.2Kt)
Lataukset: 


Suhonen, Jarkko
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2013
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305169087
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö käsittelee ryhmälähtöisen käsikirjoittamisen ohjaamista. Työssä tarkastellaan ryhmän yhteisen näytelmän kirjoitusprosessin kulkua ohjaajan näkökulmasta. Aihetta käsitellään sekä käsitteellisesti että tapausesimerkkiä tutkimalla.

Opinnäytetyön ensimmäisessä osassa määritellään ryhmälähtöisen käsikirjoittamisen lähtökohtia devising-työtapojen viitekehyksen kautta. Termi ryhmälähtöinen käsikirjoittaminen on johdettu devising-työtapojen suomennoksesta ryhmälähtöinen työtapa. Luvun alussa tarkastellaan ensin devising-työtapojen suhdetta käsikirjoittamiseen sitten ryhmätekijyyden, monitekijyyden ja yhteisöllisen kirjoittamisen keskinäisiä suhteita ja edetään ryhmäprosessin ja kirjoittamisen prosessin määrittelyihin. Luvun lopuksi esitellään lähtökohdat ryhmälähtöisen käsikirjoittamisen ohjaamiseen.

Opinnäytetyön toisessa osassa avataan tapausesimerkki prosessikuvauksen avulla. Tapausesimerkki on Kirjoitetaan näytelmä -projektien kirjoitusprosessit. Kirjoitetaan näytelmä -projektit on toteutettu osana Helsingin Kaupunginteatterin yleisötyötä. Projekteja on järjestetty kolme kertaa vuosina 2011-2012 ja niiden kohderyhmänä ovat olleet pääkaupunkiseudun yläkoulut ja lukiot. Oppilaiden kirjoitustyö on tapahtunut käyttämällä Medios-hankkeessa kehitettyä yhteisöllisen kirjoittamisen verkkotyökalu Noodia.

Opinnäytetyö sanoittaa ryhmälähtöisen käsikirjoittamisen prosessia. Tutkimuksesta käy ilmi ohjaajan käsitteelliset lähtökohdat ryhmälähtöisen käsikirjoittamisen ohjaamiseen sekä ohjaan työvaiheet kirjoitusprosessin organisoimisessa. Ohjaajan haasteet suurien oppilasryhmien ja ryhmän omia valintoja painottavan työskentelytavan yhteensovittamisessa tuodaan esiin. Työn tuloksena on Kirjoitetaan näytelmä -projektien prosesseissa kehitetty työskentelymenetelmä. Devising-työtapojen soveltaminen ryhmän kirjoitustyöhön todetaan toimivaksi lähtökohdaksi prosessien ohjaamiselle. Menetelmä todetaan myös soveltuvaksi esitykseen tähtäävien prosessien suunnitteluun.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste