Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sosiaali- ja terveysalan henkilöstön mielipiteitä AVEKKI1-koulutuksesta saadusta tiedosta ja osaamisesta

Sürmeli, Mirja (2013)

 
Avaa tiedosto
Surmeli_Mirja.pdf (1.862Mt)
Lataukset: 


Sürmeli, Mirja
Savonia-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305219913
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa sosiaali- ja terveysalan henkilöstön mielipiteitä AVEKKI1-koulutuksesta. Tutkimuksella selvitettiin, millaista tietoa ja osaamista sosiaalialan ja terveysalalla somaattisen ja psykiatrisen sektorin työntekijät olivat AVEKKI1-koulutuksesta saaneet ja millainen koulutus heidän mielestään oli.

Väkivalta ja väkivallan uhka ovat työelämässä kasvava ongelma. Erityisesti sosiaali- ja terveysalan amma-teissa työpaikkaväkivallan riski on suuri. Työpaikalla koettu väkivalta ja väkivallan uhka vaikuttavat työssä viihtymiseen ja työmotivaatioon alentavasti. Koulutus on avainasemassa uhkaavan ja väkivaltaisen käytöksen ennakoinnissa ja väkivallan ennaltaehkäisyssä sekä hallitsemisessa. AVEKKI1-koulutus on tarkoitettu eri organisaatioiden peruskoulutukseksi väkivallan ennaltaehkäisyyn ja hallintaan. Tällä hetkellä AVEKKI-koulutuksen on käynyt arviolta 18 000 henkilöä.

Tutkimusta varten saatiin valmis aineisto, joka oli kerätty AVEKKI1-koulutuksen yhteydessä koulutukseen osallistuneilta henkilöiltä vuosina 2006–2012. Kysely oli tehty kvantitatiivisena kyselytutkimuksena puolistrukturoitua kyselylomaketta käyttäen. Tutkimusaineisto (n 353) analysoitiin tilastollisesti ja esitetään numeraalisesti taulukkomuodossa ja kuvioin. Keskeisinä johtopäätöksinä tutkimus osoitti, että koulutukseen osallistuneet olivat oppineet erilaisia menetelmiä väkivallan ennakointiin ja ennaltaehkäisyyn, aktiiviseen väliintuloon ja fyysiseen rajoittamiseen. Koulutus lisäsi turvallisuudentunnetta, ja koulutuksessa opittuja asioita voitiin soveltaa työssä. Koulutusta pidettiin hyvin toteutettuna ja se koettiin tarpeelliseksi. Teoriaa koulutuksessa oli kyselyyn vastanneiden mielestä riittävästi, mutta käytännön harjoittelua olisi saanut olla enemmän.

Jatkotutkimusaiheina suositellaan tutkittavaksi, miten koulutus on vaikuttanut terveydenhuollossa esiintyvän väkivallan määrään ja laatuun. Toisena suositellaan tutkittavaksi AVEKKI1-koulutuksen ja sisällön ja toteutuksen vastaamista eri alojen tarpeisiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste