Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asuinkerrostalon asuntokohtaisen ja keskitetyn ilmanvaihtojärjestelmän vertailu

Uusi-Illikainen, Janne (2013)

 
Avaa tiedosto
Uusi-Illikainen_Janne.pdf (6.844Mt)
Lataukset: 


Uusi-Illikainen, Janne
Oulun seudun ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013052310488
Tiivistelmä
Työn tilaajana on Lemminkäinen Talo Oy. Työn tarkoituksena oli vertailla asuntokohtaisen ja keskitetyn ilmanvaihdon investointi-, käyttö- ja huoltokustannuksia. Molemmista vaihtoehdoista laadittiin yhteensä kolme LVIA-suunnitelmaa.
Ensimmäinen vaihtoehto oli asuntokohtainen koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto, toinen vaihtoehto oli keskitetty koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto ilmavirrantehostamismahdollisuudella ja kolmas vaihtoehto oli keskitetty tulo- ja poistoilmanvaihto vakioilmavirtaisena.

Kaikkien vaihtoehtojen ilmanvaihto mitoitettiin Suomen rakentamismääräyskokoelman osan D2, rakennusten sisäilmasto ja ilmanvaihto, määräykset ja ohjeet 2012 taulukko 1:n mukaan. Keskitetyssä ilmanvaihtojärjestelmässä ilmavirrantehostuksella varustettuna ja asuntokohtaisessa ilmanvaihtojärjestelmässä asuntojen käytönajan tulo- ja poistoilmavirrat mitoitettiin yhtä suuriksi. Vakioilmavirtaisessa järjestelmässä ilmavirtoja
jouduttiin kasvattamaan järjestelmän tasapainoon saamiseksi.

Kaikista vaihtoehdoista pyydettiin IV-urakkatarjoukset Movitek Oy:ltä. Tarjoukset oli jaettu työn ja tarvikkeiden osuuksiin. Käyttökustannuksia laskettaessa käytettiin paikallisen lämmön- ja sähköntoimittajan päivän energiahintoja. Huoltohintoina käytettiin Lemminkäinen talotekniikan käyttämää aikaveloitushintaa. Keskitetty ilmanvaihtojärjestelmä ilmavirrantehostamismahdollisuudella oli noin 45 000 € ja vakioilmavirtainen järjestelmä noin 16 500 € kalliimpi investointikustannuksiltaan kuin asuntokohtainen ilmanvaihtojärjestelmä. Suurimmat erot syntyivät ilmanvaihtokonehuoneen ja tarvikkeiden kustannuksista, sekä roilojen kasvamisesta aiheutuneista kustannuksista. Vuotuiset käyttö- ja huoltokustannukset olivat asuntokohtaisessa järjestelmässä noin 4100 € vakioilmavirtaista ja 5400 € ilmavirran tehostuksella varustettua järjestelmää kalliimmat.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste