Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ongelmana yksinkertaisuus : Sovittaminen musiikkiopiston perustason lauluyhtyeille

Hyökki, Saima (2013)

 
Avaa tiedosto
Hyokki_Saima.pdf (3.969Mt)
Lataukset: 


Hyökki, Saima
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013052510720
Tiivistelmä
Tutkin opinnäytetyössäni sovittamista musiikkiopiston perustason lauluyhtyeille. Tavoitteenani oli selvittää, miten laulajien lähtötaso ja kokoonpano tulee ottaa huomioon sovittaessa ja mitä haasteita tästä aiheutuu sovittajalle. Koin aiheen tutkimisen tarpeelliseksi, koska olen työssäni sovittajana usein pohtinut, miten sovittaa perustason laulajille musiikillisesti mielenkiintoista satsia, joka olisi sopivasti haastavaa, mutta kuitenkin mahdollista.

Sovitin opinnäytetyötäni varten yhdeksän lastenlaulua musiikkiopiston perustason sekalauluyhtyeelle. Osa kappaleista oli a cappella –lauluja eli ilman säestystä esitettäviä ja osaan kirjoitin lisäksi säestyksen joko jousiorkesterille tai yhtyeelle, johon kuuluvat piano, kitara, basso sekä rummut. Vaikka osassa sovituksista on käytetty säestäviä instrumentteja, rajasin työni raportoimalla vain laulustemmojen kirjoittamisesta.

Työni oli työtavaltaan toimintatutkimus, jossa kirjasin ylös sovitusprosessin aikana havainnoimiani sovitushaasteita. Jotta näitä haasteita voitiin tässä kuvailla, avasin työssäni sovittamisen- ja musiikillisesti mielenkiintoisen satsin –käsitteitä. Lisäksi määrittelin musiikkiopiston perustason laulajan taitotason, jotta sovituksia olisi mahdollista harjoittaa myös muissa opistoissa.

Kirjoittamieni sovitusten lisäksi käytin tutkimuksessani lähteinä aikaisempia sovituskokemuksiani ja niistä saamaani suullista palautetta sekä kirjallisia lähteitä.

Työni tulososiossa esittelen jäsennellysti sovitustyössä ilmenneitä haasteita ja niiden ratkaisuehdotuksia. Toivon, että näistä olisi apua paitsi itselleni, myös muille lauluyhtyesovittajille. Työni liitteistä löytyy sovitukset yhdeksään sovittamaani lauluun, joita toivon jatkossa laulettavan myös muiden musiikkiopistojen lauluyhtyekursseilla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste