Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Polar Electro OY:n toimitilojen lämpöolo-ongelmien selvitys

Kemppainen, Juho (2013)

 
Avaa tiedosto
Kemppainen_Juho.pdf (317.0Kt)
Lataukset: 


Kemppainen, Juho
Oulun seudun ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013053011951
Tiivistelmä
Polar Electro Oy toimii vuonna 1991 valmistuneessa rakennuksessa. Tiloissa on jäähdytyksellä varustettu ilmastointijärjestelmä. Ikkunat ovat alumiinipuitteiset lämpölasi-ikkunat.

Opinnäytetyössä mitattiin toimistotilojen lämpöviihtyvyysolosuhteita kesä- ja talviajalta 2012-2013. Työssä selvitettiin ikkunoiden todellinen U-arvo ikkunapuitteineen. Työssä selvitettiin myös lämpöoloja ja tarvittavat toimenpiteet niiden parantamiseksi.

Mittaukset suoritettiin Velocicalc-­ ja Swema Air -mittareilla. Ikkunoiden U-arvo laskettiin pintalämpömittauksin, huoneilman ja ulkoilman lämpötilaeroista.

Sisäilman todettiin mittauksien perusteella olevan kunnossa kesällä, mutta talvella huoneissa oli liian lämmintä. Työtekijöiden mukaan huoneissa on ollut kylmä. Yksi syy huoneiden tuntumiseen kylmiltä on suuri lämpötilaero huoneen ja ikkunan pinnan välillä, jolloin ikkunoista tapahtuva konvektiovirtaus edesauttaa vedon tunteen syntyä. Lisäksi pattereiden päälliset ovat monessa huoneessa täynnä tavaraa, joka estää patterin mahdollisuuden katkaista ikkunasta tapahtuva konvektiovirtaus.

Parannusehdotuksia tähän on pattereiden päällisten ja termostaattien eduksien tyhjentäminen. Termostaattien etupuolen tyhjentäminen parantaa termostaatin käsitystä huoneilman lämpötilasta. Pattereiden päällisten tyhjentäminen vuorostaan pienentää konvektiovirtauksen pääsyä huonetilaan ja tätä kautta vedon tunteen syntyä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste