Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

NUORTEN AJATUKSIA ELÄMÄSTÄÄN LYSTIMÄEN NUORISOKODISSA : Palautekysely Lystimäen nuorisokodissa asuville nuorille

Tulonen, Sanna (2013)

 
Avaa tiedosto
Tulonen_Sanna.pdf (695.8Kt)
Lataukset: 


Tulonen, Sanna
Vaasan ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013110116512
Tiivistelmä
Tutkimuksen kohderyhmänä oli Lystimäen nuorisokodissa asuvat nuoret. Tutkimus toteutettiin Lystimäen nuorisokodissa asuville nuorille suunnatun palautekyselyn avulla. Päätutkimusongelmana oli selvittää miten nuoret kokevat elämisensä Lystimäen nuorisokodissa. Tutkimuksen tavoitteena oli saada nuorilta palautekyselyn avulla tietoa nuorisokodista ja sen toiminnasta. Tutkimuksen tarkoituksena oli, että Lystimäen nuorisokoti saisi palautekyselystä ja sen vastauksista työkalun, jolla he voisivat mahdollisesti kehittää toimintaansa.
Opinnäytetyön teoriaosassa käsitellään lastensuojelulakia, lastensuojelun eri toimintamuotoja, kuten avohuollon tukitoimia ja huostaanottoa, tarkastellaan nuoren osallisuutta lastensuojelussa ja esitellään kohdeorganisaatio Lystimäen nuorisokoti sekä käsitellään nuoren tulo-, elo- ja lähtövaihetta Lystimäen nuorisokodissa. Palautekyselyssä vastaajilta kysyttiin muun muassa miten henkilökunta kohtelee heitä, heidän omasta elämäntilanteestaan ja osallisuudestaan.
Tutkimustulosten mukaan nuoret kokevat, että henkilökunta kohtelee heitä hyvin. Nuorisokotiin tulon jälkeen osa nuorista on panostanut kouluun enemmän. Joka toinen viikko pidetyt osaston nuorten palaverit ja noin kerran kuukaudessa pidetyt koko nuorisokodin nuorten palaverit vahvistivat vastaajien kokemusta siitä, että he voivat vaikuttaa omiin asioihinsa, osaston asioihin ja koko nuorisokodin asioihin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste