Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Sähköinen julkaisu painovalmiista materiaalista

Asikainen, Jere (2013)

 
Avaa tiedosto
Asikainen_Jere.pdf (684.6Kt)
Lataukset: 


Asikainen, Jere
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013110816762
Tiivistelmä
Insinöörityön tavoitteena oli tutustua sähköisen julkaisemisen keinoihin ja julkaista painettu kirja sähköisessä muodossa. Erilaisia julkaisukeinoja ja -muotoja on monia, ja niistä jokaisella on omat vahvuutensa. Väärää muotoa käytettäessä tuotteen käytettävyys kärsii. Työssä tutustuttiin seitsemään tämän hetken merkittävimpään sähköiseen julkaisuformaattiin. Niden lisäksi vertailtiin neljän eri päätelaitemuodon toimintaa ja soveltuvuutta toistamaan erilaisia formaatteja. Formaateista suosituimmaksi ilmeni EPUB, mutta muillekin julkaisumuodoille löytyi käyttötarkoituksensa. Päätelaitteiden merkittävin ominaisuus oli liikuteltavuus, joka jokaisella laitteella on erilainen.

Työssä tutkittiin myös kuluttajien ja julkaisijoiden suhtautumista ja muutosta sähköiseen julkaisuun suhtautumiseen. Lisäksi tutustuttiin erilaisten julkaisukanavien toimintaan.

Käytännön työssä täytyi muuntaa annetun kirjan painovalmis materiaali sähköiseksi julkaisuksi. Ensin etsittiin kirjan ominaisuuksiin sopivin julkaisuformaatti. Työssä päädyttiin EPUB-formaatin käyttöön sen tekstinjuoksutuksen ja laajan toistotuen vuoksi. Kirja oli yli 600-sivuinen teos, jossa oli useita kuvia. Työhön käytettiin Adobe InDesign-ohjelmaa. Suurimmiksi ongelmiksi osoittautuivat kirjan leipätekstin teksti-ikkunoihin juoksutettu rakenne ja epästandardinmukaiset tiedostonimet.

Lopputuloksena painetun kirjan materiaalista saatiin muunnettua sähköinen versio, jota voi toistaa alustasta riippumattomasti. Painoon tarkoitetusta kirjamateriaalista on mahdollista tehdä suoraan sähköiseen julkaisuun sopiva versio, jos ottaa huomioon tekstinjuoksutuksen ja kuvatiedostojen nimeämisen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste