Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Web-teknologioiden käyttö junien tietoliikennejärjestelmissä

Aarnio, Antti (2013)

 
Avaa tiedosto
Aarnio_Antti_Insinoorityo.pdf (561.7Kt)
Lataukset: 


Aarnio, Antti
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013120319750
Tiivistelmä
Insinöörityön aiheena oli tutkia web-teknologioiden mahdollisuuksia junien tietoliikenne- järjestelmissä. Siinä pyrittiin selvittämään, miten web-teknologioita voidaan hyödyntää kuljettajan ja muun junan henkilökunnan työn helpottamisessa sekä matkustajien matkakokemuksen parantamisessa. Erityisen tärkeässä asemassa oli, miten web-teknologiat soveltuvat käytettäväksi EKE-Elektroniikan laitteistoympäristössä.

Työn teoriaosuus käsittelee yleisesti junaympäristön vaatimuksia, ja mitä haasteita nämä vaatimukset aiheuttavat tietoliikennejärjestelmän ja siihen liittyvien sovelluksien toteut-tamiseen. Lisäksi kerrotaan työssä käytetystä EKE-Trainnet-laitteistoalustasta ja siihen liittyvistä moduuleista. Lisäksi tutkittiin web-teknologioiden etuja ja haasteita sekä sitä, miten web-teknologioiden integroiminen EKE-Trainnet-alustaan onnistuu.

Ohjelmointiosuudessa toteutettiin prototyyppiversio
HTML5-pohjaisesta käyttöliittymästä, jolla voidaan esittää junan Ethernet-verkosta saatavaa dataa. Käyttöliittymän ohjelmoinnissa käytettiin HTML-, JavaScript- ja CSS-kieliä. Sovellus tarjoaa junan matkustajalle web-sivun, josta matkustaja näkee erilaisia junaan ja matkaan liittyviä tietoja.

Työn tuloksena onnistuttiin integroimaan web-pohjainen käyttöliittymä EKE-Trainnet-alustaan ja sovelluksen kehittämistä päätettiin jatkaa. Tulevaisuudessa on tarkoituksena, että web-pohjaisesta ratkaisusta tehdään osa yrityksen tuotevalikoimaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste