Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tule ja maista Tuukkalan paikalliset : Tuotekehitys ABC Mikkelissä

Piskonen, Eveliina; Krasila, Piritta (2013)

 
Avaa tiedosto
Tule ja maista Tuukkalan paikalliset - Tuotekehitysta ABC Mikkelissa.pdf (896.9Kt)
Lataukset: 


Piskonen, Eveliina
Krasila, Piritta
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2013
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013113019182
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme tarkoituksena oli kehittää paikallisia suolaisia vitriinituotteita ja a la carte -annoksia ABC Mikkeliin. Paikallisilla tuotteilla tarkoitetaan ABC Mikkelissä kehitettyjä tuotteita. Halusimme kehittää tuotteistamme ABC -ketjun tuotteista poikkeavia. Tarkoituksena oli kehittää tuotteita ideasta myyntiin saakka.

ABC Mikkeli kuuluu S-ryhmän ABC-asemien ketjuun. ABC Mikkeli on liikennemyymäläasema, joka sijaitsee Tuukkalassa, viisi kilometria Mikkelistä Lappeenrannan suuntaan. ABC:llä yhdellä pysähdyksellä saa monta palvelua, kuten ravintola-, market- ja mittarikentänpalvelut.

Tuotekehitys tapahtui neljässä eri vaiheessa: käynnistäminen, luonnostelu, kehittäminen ja vii-meistely. Opinnäytetyöhön liittyi myös katelaskenta ja hinnoittelu sekä markkinointiviestintä. Työhömme liittyi tuotetyytyväisyyskysely toimeksiantajan taholta. Näistä aiheista muodostui myös työmme teoriaosuus. Opinnäytetyöprosessimme alkoi joulukuussa 2012.

Opinnäytetyömme oli toiminnallinen opinnäytetyö. Käytimme työssämme seuraavia menetelmiä: tuotekehitys, tuotetyytyväisyyskysely, henkilökohtaisia keskusteluja toimeksiantajan kanssa ja dokumenttianalyysia. Nämä menetelmät soveltuivat hyvin työhömme, koska olemme molemmat työskennelleet ABC Mikkelissä useamman vuoden ajan.

Opinnäytetyömme tuloksena kehitimme kahdeksan suolaista vitriinituotetta sekä neljä a la carte -annosta. Valmiit annokset ovat ulkonäöltään ja maultaan onnistuneita. Asiakkailta saama palaute on ollut positiivista ja tuotteita on myyty odotusten mukaisesti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste