Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kiinteistöjen energiamittauksien kartoitus

Immo, Olli (2013)

 
Avaa tiedosto
Immo_Olli.pdf (856.5Kt)
Lataukset: 


Immo, Olli
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013121521268
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus oli kiinteistöjen energiamittauksien kartoitus päämittauksien, eli sähkön, veden ja kaukolämmön, osalta. Tavoitteena oli saada käsitys siitä, mitä mittaustietoja eri energiamuotojen mittarit tarjoavat ja miten energiayhtiöt kiinteistöjen energiankulutusta mittaavat.

Koska energiamittauksia säännellään erilaisilla laeilla, säännöksillä ja ohjeistuksilla, käytiin työssä ensimmäisenä lyhyesti läpi tällä hetkellä voimassa olevat säädökset. Tämän pohjalta valittiin työhön käsiteltäväksi kaksi mittaria kutakin päämittausta kohden, jotta saataisiin käsitys siitä mitä mittaustietoja eri mittarit tarjoavat. Valitut mittarit olivat myös sellaisia, joita useimmat energiayhtiöt Suomessa käyttävät, ja näin ollen saatiin lisäksi selville, miten energiayhtiöt kiinteistöjen energiankulutusta mittaavat.

Työssä selvisi, että teknologisesti pitkälle kehittyneiden, eli niin sanottujen älykkäiden mittareiden johdosta kulutuslukemia on mahdollista seurata automaattisesti entistä lyhyemmillä tarkasteluväleillä. Lisäksi kävi ilmi, että automaattisella etäluennalla pystytään tehostamaan kulutustietojen keräämistä ja mahdollistetaan se, että kulutustiedot ovat aina saatavilla ja ajan tasalla olevaa tietoa.

Työssä päädyttiin siihen johtopäätökseen, että älykkäillä mittareilla saatuja tarkkoja mittaustietoja tulisi hyödyntää laajemminkin parantamaan kiinteistöjen energiatehokkuutta. Energiatehokkuuden optimoinnilla ei ainoastaan varmistettaisi kiinteistöjen tarkoituksenmukaista energiankäyttöä, vaan sillä saavutettaisiin myös rahallisia säästöjä. Se olisi myös ekologinen toimintatapa niin lyhyellä kuin pitkälläkin tähtäimellä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste