Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Plasman kaliumin säilyminen kokoverinäytteessä

Kontro-Paajanen, Tiia; Pellikka, Erja (2013)

 
Avaa tiedosto
KontroPaajanen_Tiia_Pellikka_Erja.pdf (2.226Mt)
Lataukset: 


Kontro-Paajanen, Tiia
Pellikka, Erja
Savonia-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013121821773
Tiivistelmä
Kaliumkonsentraation muuttuminen näytteitä säilytettäessä kokoverenä on tiedostettu pitkään ja sitä on tutkittu paljon seerumi- ja plasmanäytteissä. Tämän opinnäytetyön aihe on lähtöisin Itä-Suomen laboratoriokeskuksen liikelaitoskuntayhtymän (ISLAB) tarpeesta selvittää kuinka pitkään plasman kaliumnäytettä voidaan säilyttää kokoverenä huoneenlämmössä. Tarkoituksena on helpottaa laboratoriotyöskentelyä ja parantaa laatua selvittämällä onko kaliumin kohdalla mahdollisuuksia nykyistä joustavampaan näytteiden esikäsittelyyn. Tavoitteena on selvittää kaliumin säilyvyyttä luotettavuuden ja eri putkimerkkien näkökulmasta.

Tämä opinnäytetyö on luonteeltaan kvantitatiivinen ja siihen sisältyy kokeellinen tutkimus. Tutkimusaineistona toimivat aiemmat tutkimukset kyseisestä aiheesta, putkimerkkien säilytyssuositukset ja oma kokeellinen tutkimus. Kokeellisessa tutkimuksessa näytteet otettiin 21 terveeltä, vapaaehtoiselta henkilöltä. Näytteet kerättiin litium-hepariini-geeliputkiin. Putkivalmistajina tässä tutkimuksessa olivat BD, Greiner, Terumo ja Kima. Näytteitä säilytettiin huoneenlämmössä (+23,0-24,1 ˚C). Näytteet sentrifugoitiin aikapisteiden (vertailuajat 0, 2, 6, 10 h) mukaisesti ja analysoitiin sen jälkeen Cobas c501- analysaattorin ISE-yksiköllä. Saatu data käsiteltiin Microsoft Excel-taulukkolaskentaohjelmalla, jolla se tiivistettiin yleisesti käytetyiksi tunnusluvuiksi. Tuloksia havainnollistettiin graafisin menetelmin. Tulosten analysointiin käytettiin toimeksiantajan kanssa sovittuja rajoja.

Kokeellisen tutkimuksen tuloksissa oli huomattavissa kaliumkonsentraatioiden lasku ajan kuluessa suhteessa nollanäytteeseen. Muutosvauhdissa on havaittavissa hidastumista kuuden ja kymmenen tunnin aikapisteiden välillä. Putkimerkkien välillä ei ole havaittavissa suuria eroja. Tämän tutkimuksen perusteella vaikuttaa luotettavalle säilyttää plasman kaliumnäytteitä kokoverenä korkeintaan 2-4
tuntia kokeen aikana vallinneessa lämpötilassa, kaikilla putkimerkeillä. Kaikkien putkimerkkien säilytyssuositukset eivät tämän tutkimuksen perusteella vaikuta luotettavilta. Tulokset ovat joidenkin aikaisempien tutkimusten kanssa ristiriidassa ja tämän vuoksi aiheen ympäriltä kaivataan lisätutkimusta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste