Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

IT-palvelujohtamisen kehittyminen Suomessa vuosina 2003–2013

Pöntinen, Pietari; Mäkynen, Ville (2014)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
IT-palvelujohtamisen kehittyminen Suomessa vuosina 2003-2013.pdf (2.414Mt)
Lataukset: 


Pöntinen, Pietari
Mäkynen, Ville
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201401161443
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö tehtiin Metropolia Ammattikorkeakoulussa osana tuotantotalouden insinööritutkintoa.

Työ tehtiin itSMF Finlandille, joka on IT-palveluhallinnan alueella toimiva yhdistys. Työn tarkoituksena oli tutkia IT-palveluhallinnan kehittymistä Suomessa vuosien 2003–2013 aikana. Samalla tutkittiin yhdistyksen toimintaa IT-palveluhallinnan edistämiseksi. Työ valottaa, minkälaisten ongelmien parissa yritykset ovat IT-palveluhallinnan saralla painineet ja kuinka niitä on pyritty ratkomaan.

Insinöörityö toteutettiin laadullisin tutkimusmenetelmin. Työssä tutustuttiin parhaisiin käytäntöihin ja selvitettiin haastattelemalla kuutta isoa Suomessa toimivaa yritystä, kuinka parhaita käytäntöjä on niissä sovellettu. Haastateltaviksi valittiin case-yritysten henkilöstöä sekä kohdeyhdistyksen toiminnassa merkittävässä roolissa olleita henkilöitä. Tutkimusaineisto koostui yleisesti käytössä olevista viitekehyksistä, muusta kirjallisuudesta, kohdeyhdistyksen sisäisestä dokumentaatiosta sekä haastatteluista.

Työ esittää haastatteluihin pohjautuen kuusi tapaa kehittää yrityksen IT-palveluhallintaa. Se kertoo, missä tilassa kunkin yrityksen IT-palveluhallinta oli tarkastelujakson alussa, mitä yrityksissä on painotettu toiminnan kehittämiseksi ja mihin tilanteeseen kehitystyö on johtanut. Työ luo myös tiivistetyn katsauksen IT-palveluhallinnan lähitulevaisuuteen.

Tehdyn työn perusteella muodostettiin yleinen kehityskaari sille, kuinka IT-palveluhallinta on Suomessa kehittynyt niin viitekehysten käytön, prosessikehityksen kuin IT-palveluhallinnan kehitys- ja tuotantotapojen suhteen. ITIL, eli IT Infrastructure Library on koko tarkastelujakson ajan ollut käytetyin viitekehys ja kuten se ohjeistaa, Incident Management -prosessi on toiminut yleisimpänä lähtöpisteenä. IT-palvelut ovat kulkeneet vääjäämättömästi tuotannon stabiloinnin ja prosessien standardoinnin kautta kohti automatisointia ja itsepalvelua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste